Zahr. tisk: Ruská armáda se stahuje ze Sýrie; podle poloviny Rusů není třeba politické opozice

Zahraniční média si všímají, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil zahájit stahování ruské armády ze Sýrie. Podle něj vojáci už úkol splnili a je na čase začít s politickým řešením konfliktu. Světová média dále informují o průzkumu, podle kterého 54 procent Rusů věří, že v jejich zemi existuje politická opozice. Tento stav ruským obyvatelům navíc nevadí. Téměř stejný počet uvedl, že opozice v politice není třeba.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zahájit stahování ruské armády ze Sýrie s tím, že vojáci už svůj úkol splnili. Podle ruského prezidenta by teď mělo být prioritou politické řešení válečného konfliktu. Server Deutsche Welle označil Putinovo rozhodnutí za překvapivé. Zatím zároveň není jasné, jaké bude mít důsledky. Část ruských vojáků nicméně v Sýrii zůstane a bude pokračovat v bojových operacích.
 
Za nedělním teroristickým útokem v Ankaře stojí podle tureckého premiéra Ahmeta Davutogla téměř jistě zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK), píše turecký deník Hürriyet. Třetí velký útok v tureckém hlavním městě od října 2015 si vyžádal 37 obětí a 125 zraněných. Podle úřadů je mezi mrtvými také nejméně jeden útočník.
 
Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) upozornil podle řeckého deníku Kathimerini na to, že dohoda mezi EU a Tureckem musí respektovat práva uprchlíků. Požadavek lidí, kteří požádají o azyl, by měl být v rozumném čase posouzen a uprchlíkům by mělo být doručeno rozhodnutí. Úřad zároveň upozornil na to, že z celkového počtu 2,7 milionu uprchlíků v Turecku jich jen desetina našla přístřeší v uprchlických táborech.
 
Podíl Rusů, kteří věří, že v jejich zemi existuje politická opozice, loni klesl o 12 procentních bodů na 54 procent. Uvádí to deník The Moscow Times s odvoláním na nezávislou výzkumnou agenturu pro výzkum veřejného mínění Levada Center. Z průzkumu dále vyplynulo, že lidem takový stav často vůbec nevadí. Jen zhruba polovina oslovených si myslí, že v Rusku by měla existovat opozice. Ti ostatní argumentují tím, že společnost by se neměla v těžkých časech tříštit. Často zazníval také názor, že stávající problémy Ruska lze řešit jen „pevnou rukou“.
 
Slovenský deník Pravda píše, že se lídři čtyř politických stran usilujících o vytvoření vládní koalice včera večer shodli na programových prioritách. Dnes odpoledne se zástupci stran Smer, SNS, Most-Híd a Sieť sejdou znovu, aby diskutovali o personálních otázkách. Vítězná strana Smer by podle deníku Pravda mohla obsadit sedm z patnácti vládních míst, po třech postech by si rozdělily SNS a Most-Híd a dvě křesla v kabinetu by připadla straně Sieť.
 
Úterní primárky v pěti amerických státech mohou podle deníku The Washington Post posílit stávající pozici dosud vedoucích Donalda Trumpa a Hillary Clintonové, nebo naopak dát naději jejich pronásledovatelům. Volit se bude například na lidnaté Floridě, nebo ve státě Ohio, kde je guvernérem jeden z republikánských kandidátů John Kasich.
 
Švédský server The Local píše, že důvodem proč se Švédsko propadlo v mezinárodních testech Pisa porovnávajících úroveň školáků, jsou mimo jiné i studenti narození v zahraničí. Děti imigrantů mají podle Švédské národní agentury pro vzdělávání horší studijní výsledky než rodilí Švédové. Migrační vlna tak vytváří tlak na švédský vzdělávací systém. Školy totiž často nedokážou dětem imigrantů poskytnout dostatečnou podporu. Švédský ministr školství už slíbil poskytnout školám s největším přírůstkem počtu žáků dodatečné finance.
Zahr. tisk: Ruská armáda se stahuje ze Sýrie; podle poloviny Rusů není třeba politické opozice Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.