Zahr. tisk: Norsko drží prvenství v používání bez emisních automobilů; kritika na Charlie Hebdo

Světová média dne 6. ledna informují o tom, že Norsko drží prvenství v podílu automobilů s nulovými emisemi. Na celkových prodejích dosáhl loni hodnoty 17,1 procenta. Média dále píší o francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo, který u příležitosti výročí teroristického útoku na jeho redakci vydal speciální číslo. Obálka zobrazujícího boha jako ozbrojeného teroristu si však vysloužila kritiku Vatikánu. 

Severní Korea dnes oznámila provedení testu vodíkové bomby. Zda byla zkouška skutečně provedena, však zatím podle amerického deníku USA Today potvrzeno nebylo. Severní Korea chce sestrojit hlavici, kterou bude možné připevnit na raketu schopnou zasáhnout pevninu Spojených států. Mluvčí americké Rady národní bezpečnosti Ned Price podle USA Today zkoušku považuje za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Rada už vyzvala Severní Koreu, aby dodržovala své mezinárodní závazky. Zároveň uvedla, že Spojené státy jsou připraveny bránit své spojence v regionu. Situací se bude zabývat i mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

 

Americký prezident Barack Obama včera představil opatření pro přísnější kontrolu prodeje střelných zbraní ve Spojených státech, všímá si francouzská rozhlasová stanice RFI. Americký prezident se o zavedení podobné legislativy pokoušel už v minulosti, ačkoli je možnost obrany za použití zbraně zakotvena přímo v americké ústavě. Nikdy ale nedosáhl toho, aby Kongres o podobném zákonu hlasoval. Nyní tedy Kongres obešel vlastním výnosem. Obama mimo jiné prosazuje kontrolu minulosti kupujících a registraci prodejců, kteří nemají licenci. Podle RFI nicméně většina amerických masových střelců v posledních letech střílela z legálně držených zbraní.

 

Francouzský satiristický týdeník Charlie Hebdo dnes u příležitosti výročí teroristického útoku na jeho redakci vydal speciální číslo. Loni 7. ledna v Paříži při útoku zemřelo 12 lidí. Obálka speciálního čísla zobrazující boha jako ozbrojeného teroristu si však vysloužila kritiku Vatikánu. Charlie Hebdo podle papežského státu nerespektuje všechna náboženství, píše britský deník The Guardian. Karikatura na titulní straně podle listu Osservatore Romano ukazuje smutný paradox světa, který usiluje o politickou korektnost, avšak nerespektuje víru. Vatikán považuje násilí ve jménu boha za nepřípustné.

 

Extremistická organizace Islámský stát pohrozila útokem na saúdskoarabské věznice, v nichž jsou vězněni džihádisté, píše slovenský deník Pravda. Hrozba je reakcí na sobotní popravu 47 lidí v Saúdské Arábii. Mezi popravenými byli i militanti teroristické sítě al-Káida. K útoku na věznici al-Háir nedaleko saúdskoarabského hlavního města Rijádu došlo už loni v červenci, když se před tímto nápravným zařízením odpálil sebevražedný atentátník v autě.

 

Podíl automobilů s nulovými emisemi na celkových prodejích dosáhl loni v Norsku nevídané hodnoty 17,1 procenta, všímá si francouzský týdeník Le Point. V této skandinávské zemi bylo v roce 2015 zaregistrováno 26 tisíc vozů na elektrický či vodíkový pohon, což představuje téměř šestinu z celkového počtu registrovaných automobilů a více než čtyřprocentní nárůst oproti roku 2014. Norsko tak v oblasti využívání vozidel na alternativní pohon drží i nadále světový primát.

 

V Německu loni požádal o azyl více než jeden milion lidí. Více než 40 procent z nich přišlo ze Sýrie, informuje slovenský deník SME s odvoláním na údaje německého ministerstva vnitra. Další velkou skupinou žadatelů o azyl byli Afghánci a Iráčané. Do Německa loni přišlo více utečenců a migrantů než do všech ostatních evropských států dohromady. Migranti z Balkánského poloostrova však mají podle deníku SME pouze malou šanci, že německé úřady jejich žádosti o azyl vyhoví.

 

Konzumace drog na francouzských středních školách stále roste, varuje francouzský deník Le Figaro. Podle zprávy francouzského ministerstva školství francouzské státní střední školy v loňském školním roce hlásily v průměru přes 12 případů na 1000 žáků. Ukázalo se tak, že přestože počet fyzických konfliktů a krádeží na školách klesá, počet případů konzumace drog rok od roku roste.

 

Britský premiér David Cameron oznámil, že ministrům své vlády umožní vést kampaň za vystoupení Velké Británie z Evropské unie, píše britský deník The Times. Cameron uvedl, že ministři by měli mít i přes názorový rozdíl možnost zůstat ve funkci.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Norsko drží prvenství v používání bez emisních automobilů; kritika na Charlie Hebdo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.