Zahr. tisk: Konec nemoci AIDS se rozplývá; demonstrace na podporu Erdogana v Německu

Světová média dne 1. srpna píší o tom, že podle odborníků naděje pro konec nemoci AIDS se rozplývá. Většina léků totiž ztrácí svoji účinnost. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že v německém Kolíně nad Rýnem se konala demonstrace na podporu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. 

Navzdory rizikům a zdiskreditovaným ideálům se olympijské hry stále konají, píše dnes slovenský deník SME. Žádné moderní olympijské hry se přitom neobešly bez komplikací. Většinou šlo o nedokončené stavby či poddimenzované štáby. Ale nadcházející olympijské hry v Brazílii, které začínají už za několik málo dnů, bojují s většími problémy, než kterákoliv dosavadní olympiáda – a to zejména co se týče reputace a bezpečnosti.
 
Není už načase vymyslet si něco lepšího, než jsou tyto drahé, pompézní oslavy hodnot, které ve skutečnosti vyznává jen málokdo? ptá se slovenský list. O víkendu jsme se tak například dozvěděli, že brazilské ministerstvo spravedlnosti ukončilo smlouvu s místní společností Artel, která měla zajistit bezpečnost celých srpnových her. Důvodem pro ukončení smlouvy byly údajně nedostačující odbornost a odpovědnost, informuje slovenský list.
 
Odborníci varují, že naděje pro konec nemoci AIDS se rozplývá, píše britský deník The Guardian. Snaha o zdolání epidemie AIDS v Africe se pomalu stává neúspěšnou, protože léky proti AIDS ztrácí svou účinnost, počet infekcí narůstá a potřebné finanční prostředky chybí. Podle odborníků by se tak nemoc mohla opět vymknout kontrole a očekávaný „konec AIDS“, který OSN stanovila na rok 2030, není reálný, informuje britský list.
 
V Mnichově dnes byly uctěny oběti nedávného teroristického činu, ke kterému ve městě došlo, informuje německý deník Süddeutsche Zeitung. Za každou z devíti obětí byla během smutečního obřadu v mnichovském kostele Frauenkirche zapálena bílá svíce. Ekumenické mše se kromě pozůstalých, zástupců všech církví a občanů zúčastnili také vrcholoví němečtí politici, včetně německého spolkového prezidenta Joachima Gaucka a spolkové kancléřky Angely Merkelové.
 
Bratranec pachatele z francouzského kostela věděl o tom, co se chystá, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Podle francouzských vyšetřovatelů znal bratranec islamistického útočníka plány svého příbuzného, který minulý týden zavraždil francouzského kněze. Pařížská prokuratura včera podala žádost o vzetí třicetiletého muže do vyšetřovací vazby. Muž tak čelí obvinění ze spolčení s teroristy, konstatuje švýcarský Neue Zürcher Zeitung.
 
V Německu se včera konala demonstrace na podporu tureckého prezidenta Recepa Edogana, informuje rakouský deník Der Standard. Dva týdny po neúspěšném pokusu o vojenský puč v Turecku se v Kolíně nad Rýnem sešlo přibližně 20 000 přívrženců současného tureckého prezidenta. Podle německých úřadů se očekávalo kolem 30 000 demonstrantů a zároveň bylo také ohlášeno několik protidemonstrací. Turecký prezident v pátek prohlásil, že státy, které se více zajímají o osud pučistů než o tureckou demokracii, nemůžou být přáteli jeho země, připomíná rakouský list.
 
Japonské Tokio si do svého čela vůbec poprvé zvolilo ženu, všímá si americký deník The Washington Post. Bývalá japonská ministryně obrany Yuriko Koike, která kdysi sama sebe přirovnávala k Hillary Clintonové, povede ve funkci primátora japonské hlavní město také vstříc olympijským hrám, které se tam budou konat v roce 2020. Čtyřiašedesátiletá pravicová politička je dobře známa jak ve Washingtonu, tak v Tokiu, konstatuje americký The Washington Post.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Konec nemoci AIDS se rozplývá; demonstrace na podporu Erdogana v Německu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.