Zahr. tisk: EU chce vyzvat Putina k ukončení útoků na syrskou opozici; levnější plyn z USA

Zahraniční média píší 4. března o tom, že se lídři Evropská unie chystají vyzvat Rusko k ukončení útoků na civilní obyvatele a jednotky opozice v Sýrii. Dohodli se na tom britský premiér David Cameron a francouzský prezident Francois Hollande na včerejším summitu. Světová média si také všímají historicky prvního zámořského tankeru se zkapalněným břidlicovým plynem. Ten míří z Ameriky do Brazílie. Dodávky plynu v následujících týdnech zamíří i do Evropy. Plyn z USA má snížit světovou cenu plynu a oslabit monopol Kremlu na evropském trhu.

Mohlo by vás zajímat

Severní Korea musí být podle svého vůdce Kim Čong-una kdykoli okamžitě připravená k užití jaderných zbraní. Režim Pchjongjangu tak reagoval na zpřísnění sankcí, které na něj v uplynulém týdnu uvalila Rada Bezpečnosti Organizace spojených národů po jeho lednových testech raket dlouhého doletu. Severní Korea podle Kima musí reagovat na imperialistické snahy Západu a zejména Spojených států a bránit proti nim svoji suverenitu, cituje německý portál Deutsche Welle komunistického vůdce.

 

Po rozhovorech předsedy Evropské rady Donalda Tuska s tureckým premiérem Ahmedem Tavotugluem pochválil představitel Evropské unie Ankaru za snahy o kontrolu přílivu běženců na evropský kontinent. Nicméně obě strany se shodly na tom, že počet imigrantů z Blízkého východu a Afriky je stále příliš vysoký a je třeba ho zredukovat. Podle Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky se v prvních měsících letošního roku dostalo na evropský kontinent více než sto třicet jedna tisíc uprchlíků, což je více než za celou první polovinu loňského roku, varuje portál Deutsche Welle.

 

Lídři Evropské unie se chystají vyzvat ruského prezidenta Vladimira Putina, aby v Sýrii ukončil útoky na civilní obyvatele a jednotky syrské opozice. Na britsko-francouzském summitu ve francouzském Amiensu se na tomto postoji podle londýnského deníku The Times shodli britský premiér David Cameron a francouzský prezident Francois Hollande. Ten zároveň Británii varoval před důsledky možného vystoupení z Evropské unie, které je stále aktuálnější s blížícím se červnovým referendem ve Velké Británii.

 

Ukrajina se chce rozhodně bránit žalobě u londýnského soudu, kterou na ní podalo Rusko pro nesplacení dluhů ve výši více než tří miliard dolarů. Dnešním dnem uplynula Kyjevu lhůta splatnosti dluhopisů a možného odkladu státních splátek, upozorňuje slovenský deník Pravda. Agentura Reuters ale cituje ukrajinské ministerstvo financí, podle kterého se Ukrajina loni v říjnu dohodla s většinou svých zahraničních věřitelů na restrukturalizaci závazku, která zahrnuje dvacetiprocentní odpis dluhů a prodloužení splatnosti. Moskva však tento postoj Kyjeva odmítá s tím, že její dluh není komerční, ale představuje státní pomoc.

 

V jedenácté veřejné debatě republikánských uchazečů o nominaci na amerického prezidenta spojili Marco Rubio a Ted Cruiz síly proti nejvýraznějšímu uchazeči Donaldu Trumpovi a nenapadali se mezi sebou. Jak uvádí deník USA Today, soustředili se hlavně na Trumpovy vágní představy o domácí i zahraniční politice, nedostatek jeho politické integrity a obchodnickou minulost. Podle deníku ovšem včerejší debata nejspíš vstoupí do historie tím, jak často se její účastníci napadali kvůli údajným fyzickým defektům svých protivníků. Na dřívější invektivy, podle kterých má Trump ruce nezvyklé velké jako lopaty, miliardář včera u svých protivníků poukazoval na nedostatek mužné síly.

 

Historicky první zámořský tanker se zkapalněným břidlicovým plynem míří z americké Louisiany do Brazílie. Zhruba sto tisíc kubíků plynu je určeno pro tamní společnost Petrobras, vývoz dalších amerických dodávek je ale v následujících týdnech připraven i pro Evropu, píše slovenský deník Pravda. Dodávky, které doposud směřovaly potrubím hlavně do Kanady a do Mexika, mají snížit světovou cenu plynu a oslabit monopol Kremlu na evropském trhu.

Zahr. tisk: EU chce vyzvat Putina k ukončení útoků na syrskou opozici; levnější plyn z USA Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.