Zahr. tisk: Akciové trhy v souvislosti s Bruselem klesají, negativní vliv může být dlouhodobý

Světová média píší, že v souvislosti s bruselskými útoky zaznamenaly globální akciové trhy pokles. Dlouhodobý vliv bruselských událostí bude podle ředitele Sun Global Investments špatný. Rostou totiž obavy o bezpečnost, dopady na ekonomický růst i omezení cestování. Zahraniční zpravodajství si všímají, že kandidát na prezidenta USA Donald Trump označil Írán za největšího sponzora terorismu na celém světě.

Belgický deník Le Soir se věnuje dnešním sebevražedným útokům v Bruselu. Kolem osmé hodiny ranní totiž došlo ke dvěma výbuchům v odbavovací hale letiště Zaventem, další exploze se uskutečnily o více než hodinu později v bruselském metru ve stanici Maelbeek, která se nachází v blízkosti evropských institucí. V celé zemi byl nyní vyhlášen čtvrtý stupeň ohrožení. Federální prokurátor zatím hovoří o 13 mrtvých a 35 zraněných, avšak světová média se v informacích o počtech obětí značně liší.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve ohlásil opatření v důsledku ranních teroristických útoků v Bruselu. Ve Francii je nyní v pohotovosti 1600 policistů a dalšího personálu, 400 z nich bude střežit oblast Paříže a zejména veřejnou dopravu. Policisté jsou doprovázeni vojenskými hlídkami. Bernard Cazeneuve zároveň potvrdil extrémně vysokou úroveň hrozby terorismu ve Francii.

 

Španělská vláda podle deníku El País na teroristické události v Bruselu reagovala vyhlášením čtvrtého stupně nebezpečí a za původce atentátů označila Islámský stát. Španělský ministr vnitra na dnešní odpoledne svolal krizovou schůzku a ujistil veřejnost, že exploze neměla žádné španělské oběti. V rámci bezpečnostních opatření budou kontrolování cestující na letištích a nádražích. Španělský král Filip VI. na twitterovském účtu vyjádřil své zděšení nad teroristickými útoky a solidaritu i podporu Belgii.

 

Světové akciové trhy zaznamenaly po teroristických útocích v Bruselu pokles, všímá si deník The Wall Street Journal. Dlouhodobý vliv bruselských událostí lze nyní odhadnout jen těžko, ale podle ředitele Sun Global Investments bude špatný. Rostou totiž obavy o bezpečnost, dopady na ekonomický růst i omezení cestování. Prudce, tedy o více než 4 procentní body poklesly akcie evropských dopravních společností France-KLM a Ryanair Holding. Finanční trhy v posledních letech reagovaly na terorismus v městech západní Evropy velmi rychle a brzy se opět ustálily. Snížení hodnot cenných papírů leteckých společností a cestovních kanceláří však mají tendenci přetrvávat delší dobu.

 

Americký prezident Barack Obama dnes podle deníku Daily Harald Tribune ukončí svou návštěvu Kuby setkáním s kubánskými disidenty a účastí na kubánsko-americkém baseballovém utkání, které bude sledovat s kubánským prezidentem Raulem Castrem. Oba čelní představitelé na společné tiskové konferenci vyjádřili naději na zlepšení vzájemných vztahů obou zemí po dlouhotrvajícím ekonomickém embargu Spojených států.

 

Příměří, které v Sýrii začalo koncem února, se nedotklo oblastí v držení Islámského státu, všímá si server francouzské rozhlasové stanice RFI. V okolí historického města Palmýra se totiž bojuje i nadále a umírají lidé. V Ženevě zatím s obtížemi pokračují mírová jednání, protože podle představitelů syrského vládnoucího režimu by se vyjednávání se syrskou opozicí neměla týkat osudu dosavadního prezidenta Bašára Asada.

 

Favorit mezi uchazeči o republikánskou nominaci na prezidentský úřad Spojených států Donald Trump v pondělí vystoupil ve Washingtonu s projevem na významném setkání věnovaném zahraniční politice a soustředil se v něm na Írán. Trump podle slovenského deníku Pravda označil Írán za největšího sponzora terorismu na celém světě. Ve svém projevu kritizoval i OSN, že „není přítelem“ demokracie, svobody, Spojených států ani Izraele.

Zahr. tisk: Akciové trhy v souvislosti s Bruselem klesají, negativní vliv může být dlouhodobý Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.