Za Zemanem do Lán dorazí jak Poche, tak i Hamáček

Prezident Miloš Zeman v pátek v 15:00 přijme na zámku v Lánech europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Toho chce požádat o to, aby zvážil svou kandidaturu na ministra zahraničí. O dvě hodiny později se setká rovněž se šéfem sociální demokracie Janem Hamáčkem. Jde přitom o kandidáta na ministra vnitra. Informaci zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jejich rozhovor se pravděpodobně bude týkat zejména situace kolem Pocheho.

Proti kandidátovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o víkendu ostře vyhradili komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími 11 českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament v květnu 2017 vyzval státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale ve skutečnosti hlasoval proti usnesení.

Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.

Zeman dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. Poche i další sociální demokraté argumenty odmítají jako zástupné a věří tomu, že by výhrady mohla pomoci vyřešit páteční schůzka v Lánech. Média připomínají, že Zemanovi může vadit hlavně fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

ČSSD Pocheho kandidaturu nestáhla, ustoupit nehodlá ani sám Poche. Minulý týden avizoval, že do Lán v pátek zamíří tak, jako by se šel představit nový ministr. Diskusi o změně kandidáta veřejně navrhuje statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

 

 

Zdroj: ČTK

Za Zemanem do Lán dorazí jak Poche, tak i Hamáček Foto: ČTK/Krumphanzl Michal: Předseda ČSSD Jan Hamáček

reklama

Další články

  1. Přihrála FIFA Rusku miliardy?

    Byznys ·

    Letošní mistrovství světa ve fotbale pořádané Ruskou federací může zemi Vladimira Putina zajistit nejen sportovní, ale i ekonomické úspěchy. Největší fotbalová událost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.