„Za kybernetickými útoky na velké firmy mohou často stát vládní instituce,“ říká vývojář I. Hák

Za cílenými kybernetickými útoky na velké firmy a korporace v drtivé většině případů nestojí jednotlivci, jedná se totiž o organizovaný zločin. Podle vedoucího interního vývoje antivirové společnosti Eset Igora Háka za kybernetickými útoky často stojí i vlády. Nahrává jim i to, že vypátrat původce kybernetického zločinu obvykle představuje velký problém.

Počítačové viry, trojští koně a jiné malwary jsou počítačové programy, které mají za cíl vniknout do počítačovému systému a získávat data nebo přístroj poškodit. „Hodně lidí už zná rizika, která to může přinést. Od ztráty peněz na účtu po ztrátu dat,“ řekl na rádiu Zet Igor Hák, který je mimo jiné také zakladatelem webové stránky Viry.cz. 

Podle Háka jsou dvě základní cesty, jak se může malware do počítače dostat. Jednak se tak může stát skrze zastaralý software, internetový prohlížeč a jeho doplňky. „Pak je ta druhá cesta, kdy je to o tom uživateli samotném. Útoky jsou často stavěny velice jednoduše na takzvaném sociálním inženýrství. Není to nic jiného než oblbování uživatele. Ten útočník se snaží uživatele oblbnout nějakou zprávou v e-mailu tak, aby spustil nějakou přílohu a je to na světě,“ vysvětlil Hák na rádiu Zet.

Neplatí to jen pro soukromé stolní počítače, ale i pro důmyslnější průmyslové špionáže. Do ochrany průmyslového hardwaru se sice podle Háka investují peníze, aby se tam škodlivý software nedostal přes chybu v aplikaci, nebo nějakou jinou mezeru v programu, ale jsou i případy, kdy často dojde k infikování systému vinou uživatele. „Dříve nebo později, i když ta síť je třeba izolovaná, tak tam přinese někdo soukromou flashku, zapojí ji a to může být zdroj infekce,“ vysvětlil Hák. 

„V řadě případů za firemní špionáží stojí často i vládní instituce, které si to nechají vytvořit na zakázku. Nejznámější případ takového malwaru je Stuxnet, který prokazatelně zpomalil v Íránu proces obohacování uranu. To určite nebyl útok jednotlivce, za tím stoprocentně stála nějaká vláda,“ řekl Hák. I když se ale v době masového rozšíření počítačů setkáváme s kyberkriminalitou stále častěji, autory útoků není snadné vypátrat. Nejúčinnější prevencí je tak podle Háka zamyslet se ještě před tím, než otevřeme neznámý email.

 

Celý rozhovor o kyberkriminalitě s Igorem Hákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Za kybernetickými útoky na velké firmy mohou často stát vládní instituce,“ říká vývojář I. Hák Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

    Byznys ·

    Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.