Výrobce elektromobilů Tesla zvýšil ztrátu, kvůli Modelu 3 ale zrychlí výrobu

Americká automobilka Tesla Motors v prvním čtvrtletí zvýšila čistou ztrátu na 282,3 milionu dolarů (6,6 miliardy korun) ze ztráty 154,2 milionu dolarů (3,6 miliardy Kč) loni. Výrobce elektromobilů ale oznámil, že půl milionu vozů vyrobí už v roce 2018. Jejich výrobu tedy zrychlí oproti původním plánům o dva roky.

Po očištění o mimořádné položky Tesla prodělala 57 centů na akcii. Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali ztrátu 58 centů. Příjem společnosti za tři měsíce do konce března stoupl na 1,15 miliardy dolarů z 939,9 milionu ve stejném období před rokem.

Automobilka včera uvedla, že výrobní plán uspíšila kvůli vysoké poptávce po novém sedanu Model 3, což je první vůz této automobilky určený pro masový trh. Generální ředitel Tesly Elon Musk na konci dubna uvedl, že automobilka na něj získala již téměř 400 tisíc objednávek. Novinka by měla jít do výroby koncem příštího roku.

Tesla Motors nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Je to sedan Model S a sportovně užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jeho výrobu ale v roce 2012 ukončila.

Automobilka dnes rovněž uvedla, že pro letošní rok nadále počítá s dodáním 80 000 až 90 tisíc vozidel na trhy, jak avizovala dříve.

Loni Tesla prodala přes 50 000 vozů, což bylo o 60 procent více než v roce 2014.

Akcie podniku se v prodlouženém obchodování vydaly vzhůru a přidávaly více než pět procent. V řádném obchodování přitom odepsaly 4,2 procenta po spekulacích, že v době, kdy Tesla pracuje na svém prvním modelu pro masový trh, ji opouštějí dva špičkoví výrobní ředitelé.

U sportovně užitkového Modelu X Tesla narazila na problémy se zvyšováním výroby. Investoři si začali klást otázky, zda u nejnovějšího Modelu 3 automobilka dokáže svoje ambiciózní výrobní cíle splnit.

 

 

Zdroj: ČTK

Výrobce elektromobilů Tesla zvýšil ztrátu, kvůli Modelu 3 ale zrychlí výrobu Foto: ČTK/ZUMA/Tesla Motors: Model 3

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.