„Volby ukázaly, že v ČR stále funguje politika strachu,“ říká Milan Nič z DGAP

Vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách bude v Německu vnímáno jako potvrzení toho, že v Česku a střední Evropě stále funguje politika strachu a vzbuzování obav, je přesvědčen Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). Podle Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) druhé kolo prezidentské volby, v níž Zeman porazil vyzyvatele Jiřího Drahoše, ukázalo, jak je česká společnost rozdělená.

Nič připomíná, že v Německu byl pohled na české prezidentské volby jednoznačný. Na jedné straně v nich stál současný prezident, považovaný za xenofobního, protiimigračního a proruského politika, a na té druhé za liberálnějšího a proevropského kandidáta braný Drahoš.

"Výsledek tady nebude vnímaný jen jako výsledek za Českou republiku, ale jako potvrzení ztráty kompasu v regionu střední Evropy a potvrzení toho, že obavy před migrací, která v těch zemích není, jsou stále vítěznou strategií," řekl dnes ČTK Nič. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko jsou nyní v Německu často brány jako jeden blok, v němž nezřídka populističtí politici blokují společný evropský postup. Týká se to zejména otázky migrace.

"Obávám se, že to (výsledek voleb) podpoří spíše hlasy o nevděčnosti Východu a nových členských zemí EU," poznamenal také analytik, podle něhož se tak může prohloubit spor mezi západní a východní částí Evropské unie. Zásadně rozdílný pohled na některé otázky je podle něj vidět třeba na postojích předsedy německých sociálních demokratů Martina Schulze, který by mohl být příštím ministrem zahraničí. Ten před necelým týdnem prohlásil, že se Evropou prohnala pravicová vlna, která zasáhla i Českou republiku. Zastavit ji podle Schulze může nová německá vláda.

Zlepšení vztahů nečeká ani odborník na Českou republiku Lang, podle něhož se nejspíš nic nezmění ani na "východní dimenzi" Zemanovy politiky. Hlava státu bude moci tvrdit, že voliči potvrdili správnost jeho zahraniční politiky, takže není důvod, proč by dále nebudoval úzké vztahy s Ruskem nebo Čínou. Drahoš by ve funkci prezidenta podle Langa přinesl více stability v mezinárodněpolitických otázkách.

Lang je také přesvědčen, že s sebou druhé funkční období třiasedmdesátiletého Zemana přináší řadu otazníků. Týká se to podle něj mimo jiné vnitřní politiky a tvorby nové vlády. "Máme pak samozřejmě také otázku jeho zdraví. Už teď je možné ptát se, jestli bude schopen vydržet ve funkci celých pět let," míní.

Obecně podle něj volby, v nichž si Drahoš nevedl vůbec špatně, ukázaly na rozdělení země na "Česko A a Česko B". Na jedné straně podle něj stojí spíše váhavější lidé s menším rozhledem, u nichž hraje velkou roli strach, na druhé straně Evropě přátelská část, která dobře zvládá výzvy dnešního světa.

„Volby ukázaly, že v ČR stále funguje politika strachu,“ říká Milan Nič z DGAP Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Jiří Drahoš uznal porážku a pogratuloval vítězi

  Společnost ·

  Uchazeč o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi, popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli voli…

 2. Volba prezidenta skončila, začalo sčítání hlasů

  Společnost ·

  Letošní volba českého prezidenta skončila za zřejmě rekordního zájmu voličů. Češi se v příštích hodinách dozví, zda si většina z nich zvolila hlavou státu opět Miloše …

 3. Volební účast je zatím přes 50 procent

  Společnost ·

   Ve druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlás…

 4. Trump doufá v dialog s Ruskem

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump doufá v dialog s Ruskem. Prezident USA to podle ruské tiskové agentury TASS řekl na Světovém ekonomickém fóru, které v pátek končí ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.