Vlk: Česko má vypracovanou řadu strategií a mnohé zůstaly pouze na papíře

Minulý týden vyvolalo velkou pozornost oznámení o tom, že Česká republika má hotovou zcela novou Inovační strategii pro období 2019 až 2030. Premiér Andrej Babiš tuto strategii prezentoval ve středu 23. ledna po pravidelném zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která ji i schválila. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz za tvorbou nové strategie chyběla hlubší diskuze. Upozornil také, že řada dosavadních strategií zůstala jen na papíře.

Práce na strategii koordinoval místopředseda RVVI Karel Havlíček a spolu s ním se na zpracování tohoto dokumentu podílelo více než 30 osobností napříč vědeckými a podnikatelskými oblastmi. Karel Havlíček zdůraznil, že „pokud k nám chceme přilákat nejschopnější inovátory a udržet zde schopné mladé lidi, nevystačíme už jen s bohatou minulostí, ale musíme jim nabídnout rovněž perspektivní budoucnost.“

Strategie předpokládá, že do roku 2030 by celkové výdaje do výzkumu, vývoje a inovací měly dosáhnout 3 procent HDP. Inovační strategie ČR se sestává z devíti strategických pilířů. Jsou jimi tyto oblasti: „Financování a hodnocení výzkumu a vývoje“, „Inovační a výzkumná centra“, „Národní start-up a spin-off prostředí“, „Polytechnické vzdělávání“, „Digitalizace“, „Mobilita a stavební prostředí“, „Ochrana duševního vlastnictví“, „Chytré investice“ a „Chytrý marketing“. Součástí strategie je i zavedení nové značky Czech Republic: The Country For The Future. Novou značku prezentoval premiér Andrej Babiš už během své cesty po Asii a také na ekonomickém fóru v Davosu či na své cestě do Izraele.

„Inovační strategie jistě obsahuje mnoho užitečných a zajímavých opatření. Přesto si však dovolím být k jejímu konkrétnímu naplňování poněkud skeptický, a to především díky zkušenosti se všemi dosavadními strategiemi v této oblasti. Mnohé totiž zůstaly pouze na papíře“, komentuje strategii Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. Více si poslechněte v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: YRN

Vlk: Česko má vypracovanou řadu strategií a mnohé zůstaly pouze na papíře Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Před 42 lety umělci podepisovali Antichartu

    Společnost ·

    Anticharta byla odpovědí komunistického režimu na protestní akci vyjadřující nesouhlas s utlačováním svobody a nedodržování lidských práv v Československu - Chartu 77.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.