Věřitelé projednají řecké reformy, uplynulé dva týdny označili za ztrátu času

Rozhovory mezi řeckou vládou a představiteli trojice mezinárodních věřitelských institucí o řeckém reformním programu začnou tuto středu nejen v Bruselu, ale zároveň také v Aténách. Včera to po jednání euroskupiny řekl její prezident Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Souběžná jednání mají podle něj zajistit plynulou výměnu informací.

Podrobnosti řeckých návrhů reforem, které Dijsselbloemovi v dopise koncem minulého týdne poslal řecký ministr financí Janis Varufakis, včera ministři do detailů neřešili. Řecký ministr Dijsselbloema v dopise upozornil, že jde jen o první část zamýšlených kroků.

Varufakis na včerejší večerní tiskové konferenci označil výsledek jednání za rozhodující krok k úspěšnému naplnění předchozích domluv. Umožní to podle něj také jednat o dalším postupu poté, co skončí do června prodloužený záchranný program. „My tomu, co chceme dojednat, říkáme smlouva pro obnovu a rozvoj“ uvedl řecký ministr.

Jak na tiskové konferenci připomněl eurokomisař pro ekonomické a finanční otázky Pierre Moscovici, je na věřitelských institucích, tedy Evropské komisi, Evropské centrální bance a Mezinárodním měnovém fondu, aby návrhy zhodnotily a výsledek sdělily ministrům.

„Musí být posouzen celý balík, celý široký rozsah reforem a instituce s ním musí souhlasit. To je první krok,“ uvedl Dijsselbloem. Podle něj jsou možné určité změny vůči původnímu programu. Řeckou vládou navržená nová opatření mohou nahradit ta, která se novému kabinetu nelíbí.

Celkově však nová podoba programu musí odpovídat všem závazkům Řecka jak z fiskálního tak reformního úhlu pohledu, upozornil prezident euroskupiny. Tím bude podle něj jasné, co se od Řecka v příštích čtyřech měsících čeká.

Řecko se o reformách potřebuje rychle dohodnout, aby mohlo získat poslední splátku ve stávajícím záchranném programu. Jeho platnost se eurozóna 20. února rozhodla prodloužit o čtyři měsíce. Dva týdny, které od té doby uplynuly, včera prezident euroskupiny označil za „naprostou ztrátu času“.

Varufakis takovou interpretaci odmítl. „Dohoda z 20. února nikdy nemohla být splněna za den,“ prohlásil s tím, že před dubnovým termínem naplněna bude. Zdůraznil, že už ve svém dopise žádal okamžitý začátek jednání. Připomněl ale také, že nový řecký kabinet kromě jednání s partnery také začíná vládnout.

Dalším krokem je podle Dijsselbloema uvedení řeckých slibů v život. Není podle něj možné mluvit o uvolňování dosud nevyplacených peněz v současném programu, pokud není uzavřena a prováděna dohoda.

Pokud se však Řecko s věřiteli domluví na nové podobě reformního balíku a provádění reforem skutečně začne, může euroskupina posoudit rozdělení zbývající částky do několika plateb. „To už se stávalo dříve,“ připomněl Dijsselbloem, „ale nejprve je potřeba dohoda na celé té věci“..

Rychlosti cesty k dohodě by přitom podle jeho názoru paradoxně mohlo pomoci, že Řecko se podle všeho potýká s nedostatkem financí. Vyplacení peněz z programu bez dohody a začátku uskutečňování domluvených kroků ale Dijsselboem výslovně odmítl.

 

Zdroj: ČTK

 

Věřitelé projednají řecké reformy, uplynulé dva týdny označili za ztrátu času Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

  2. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

    Byznys ·

    Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.