Video: SpaceX se poprvé podařilo dovést první stupeň rakety na plošinu v moři

Americká kosmická společnost SpaceX Elona Muska slavila v sobotu úspěch. Prvnímu stupni její rakety se podařilo po návratu z kosmu přistát na plošině umístěné na moři. Raketa se tak může znovu použít. Už na konci minulého roku se společnosti SpaceX povedlo s raketou přistát na souši, podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře je ale vzhledem k místu jejího startu vhodnější, když přistane do moře.

Přistání lidské posádky na moře je přitom v podstatě zákonitostí americké kosmonautiky. „Je to homogenní povrch a nehrozí tam to, co na pevnině. V případě nějaké odchylky můžete přistát v lese, v hornatém, zkrátka v nepříjemném prostředí,“ vysvětloval Kolář na rádiu Zet. Zde se ale jednalo o návrat prvního stupně rakety.

„Jelikož rakety startují z pobřeží Floridy směrem na východ, aby se využilo otáčení země, tak zákonitě, jestliže raketa letí nad oceán a potom by měla přistát, tak je pro ni méně náročné, když přistane zase na moři,“ uvedl Kolář. Musk se svým týmem SpaceX ale plánuje raketu znovu použít, proto je důležité, aby se vrátila na zem nepoškozená. Styk s mořskou vodou by rozhodně její opětovné použití znemožnil, proto přišla na řadu plošina.

Minulý víkend také proběhl třetí test opětovně použitelné rakety další soukromé vesmírné společnosti Blue Origin Jeffa Bezose. Jeho raketa se však na rozdíl od rakety SpaceX nedostane na oběžnou dráhu. „Byť první stupeň nedosáhne oběžné rychlosti, má velice dopřednou rychlost. Potřebujete se tedy strefit na plošinu, která je vzdálená stovky kilometrů nad mořem a máte k tomu k dispozici plochu 80x50 metrů. První stupeň měří 40 metrů a letí mnohonásobně nadzvukovou rychlostí. Je to lepší, větší náročnější výkon,“ řekl Kolář k sobotnímu úspěchu SpaceX.

Zakladatel SpaceX Elon Musk krátce po úspěšném dosednutí prvního stupně na plošinu v oceánu vyjádřil vděk všem lidem, kteří podporují jeho projekty.

 

Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Video: SpaceX se poprvé podařilo dovést první stupeň rakety na plošinu v moři Foto: spacex.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.