Velký boj o vývoj klíčové technologie mezi IBM a Google, který může změnit svět

Pro počítačovou éru byla příznačná rivalita mezi technologickými firmami Microsoft a Apple. Nyní se začíná formovat nová bitva. Společnosti Google a IBM zahájily souboj o to, kdo vytvoří nejlepší kvantový počítač. Podle serveru Forbes nejde o získání zákazníků na svou stranu, jedná se čistě o technologickou bitvu. 

Skoro každý člověk zná rivalitu, která panovala na začátku vývoje osobních počítačů mezi firmami Microsoft a Apple. Produkty Applu byly považovány za kvalitnější. Microsoft ovšem sázel na svůj operační systém Windows, který používá nepřeberné množství výrobců ve svých zařízeních. V roce 1997 byl Apple v tak špatném stavu, že potřeboval investici od Microsoftu, aby svůj byznys udržel vůbec na nohou.

Produkty Applu se velkolepým návratem Steva Jobse staly více než pouhými nástroji. Staly se totiž módní ikonou. Během krátké doby po obdržené finanční injekci firma předstihla Microsoft na pozici nejhodnotnější firmy světa. Rivalita mezi těmito giganty skončila. Nyní začíná nový boj mezi firmami Google a IBM. Podle serveru Forbes jde spíš o rivalitu týkající se technologického posunu. Primárním cílem tak není výsostné postavení na trhu.

Dne 10. února 1996 superpočítač IBM s označením Deep Blue porazil světového šampiona v šachu Garryho Kasparova. Mnozí lidé tuto možnost podle Forbesu přitom zpochybňovali. O patnáct let později v roce 2011 počítač sestavený rovněž firmou IBM pojmenovaný Watson porazil mistry ve hře Jeopardy! Tato výhra počítače nad člověkem odstartovala novou éru kognitivní výpočetní techniky.

Nedávno se ozval Google. V březnu tohoto roku počítač Alha Go překonal světového přeborníka Lee Sedola ve hře Go. Na první pohled jde o podobný úspěch, jenž zaznamenal poražením Kasparova počítač Deep Blue. Výhra Alpha Go je ale mnohem působivější.

Stále narůstající rivalita mezi oběma společnostmi je podle Forbes nepopiratelná. Pouze omezený počet firem se může pustit do řešení takto komplexní problematiky. IBM společně s Googlem jsou ve vytváření superinteligentních počítačů na špičce. Do stejné oblasti se pokouší prorazit i Facebook s Microsoftem. Tyto dvě firmy ovšem prozatím neučinily patřičný pokrok, který by je dokázal protlačit do „první ligy“.

Závod o to, kdo vybuduje životaschopný kvantový počítač

Další oblastí, v níž panuje značná rivalita mezi oběma technologickými obry, je práce na takzvaném kvantovém počítači. V prosinci loňského roku Google oznámil, že s kvantovým počítačem je možné řešit konkrétní problémy 100 milionkrát rychleji než s běžným. Tato slova byla považována za průlomová. Do této chvíli nebylo totiž jasné, zdali jde o životaschopnou technologii.

Začátkem června společnost IBM nabídla veřejnosti k vyzkoušení svoji verzi kvantového počítače s označením The IBM Quantum Experience. Počítač disponuje kapacitou 5 qubitů a pracuje v režimu cloudu. Díky tomu se k němu bude moci připojit jakýkoli uživatel. Sloužit mu k tomu bude specifické webové rozhraní.

V této oblasti se pohybuje více společností, jež se snaží vytvořit kvantový počítač. Jde například o kanadskou společnost D-Wave, jejíž investorem je generální manažer firmy Amazon Jeff Bezos. Vynalezení kvantového počítače potvrdila rovněž firma In-Q-Tel, kterou financuje CIA. Někteří jedinci jsou ovšem skeptičtí ohledně těchto tvrzení.

Umělá inteligence a kvantový computing bude hrát prim

Nové technologie, mezi které patří umělá inteligence a kvantový computing budou nabírat v příštích letech na významu. Půjde o další velkou revoluci. Období posledních 50 let kopírovalo takzvaný Moorův zákon, který předpověděl zdvojnásobení technologického pokroku. Zákon Gordona Moora zní takto: „Počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí.“ Jde přitom o exponenciální růst. Tento zákon předpovídá přesný odhad technologického a ekonomického vývoje. Vytvoření kvantového počítače má být přitom dalším velkým skokem. 

Oblast důležitého technologického milníku spojeného s výrobou kvantového počítače ovládají podle Forbesu právě Google a IBM. Otázkou zůstává, zdali je některá z firem nedožene.

Obě dvě společnosti se od sebe v současné době liší. Zatímco Google vytváří produkty na míru spotřebitelům, tak IBM se zaměřuje na výkonné systémy pro podniky. Google propaguje své výrobky především pomocí reklamy. IBM na druhé straně disponuje velkým množstvím kvalifikovaných prodejců, kteří oslovují náročné zákazníky. V mnoha ohledem jsou tyto dvě společnosti podle Forbes na opačných koncích spektra. Společně s obchodním modelem mají i jinou provozní strukturu. Jejich vysněný produkt je ale stejný a právě to z nich vytváří v současné době největší konkurenty.

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Velký boj o vývoj klíčové technologie mezi IBM a Google, který může změnit svět Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.