Výběr ze zahraničního tisku: Obava Ukrajiny z narušení parlamentních voleb Ruskem; summit EU

Rusko se podle ukrajinského premiéra pokusí narušit tamní parlamentní volby, píší zahraniční tištěná média dne 24. října 2014. Dále se věnují summitu Evropské unie, který se zabývá klimaticko-energetickými cíli Evropy, ale také ekonomickými otázkami, jako například poskytnutí úvěru Ukrajině. 

Ukrajinský premiér Arsenyj Jaceňuk varoval, že se Rusko pokusí narušit průběh víkendových parlamentních voleb na Ukrajině. Nedělní hlasování představuje první volby od pouličních demonstrací z kyjevského Majdanu na začátku letošního roku. Ukrajinci tehdy sesadili proruského prezidenta Vyktora Janukoviče a zvolili prozápadní vedení a orientaci země, připomínají The Moscow Times. I přes vyhlášené příměří pokračují na východě Ukrajiny boje armády s proruskými separatisty. Jaceňuk na víkend nařídil plnou mobilizaci proti případným teroristickým útokům.

Po prvním dnu dvoudenního setkání vrcholných představitelů Evropské unie v Bruselu se mimo jiné ukázaly rozdílné pohledy Francie a Německa na rozpočtovou politiku. Francouzský prezident Francois Hollande hájil větší zadlužování jako prostředek k nastartování ekonomiky. Německá kancléřka Angela Merkelová před podobným postojem naopak varovala. Hlavním tématem summitu jsou klimaticko-energetické cíle do roku 2030. Včera se účastníci jednání usnesli, že uhlíkové emise by se k tomuto datu měly snížit o čtyřicet procent. Nicméně na pořad jednání se dostala i ekonomická témata.

Agentura Reuters například upozorňuje, že půjčka Kyjevu, který potřebuje finance, aby mohl ještě před zimou zaplatit Moskvě za dodávky zemního plynu, se bude v rámci Unie podle kancléřky Merkelové projednávat až příští týden. Kyjev se v úterý s Ruskem nedohodl na řešení případné energetické nouze. Právě otázka plateb předem podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka jednání ukončila.

Podle deníku The Guardian pobouřila včera britskou delegaci na summitu v Bruselu zpráva, že Londýn má do konce příštího měsíce zaplatit do společné evropské pokladny dodatečné dvě miliardy euro, protože výpočty hrubého domácího produktu podle Eurostatu ukazují, že si Británie ekonomicky vedla lépe než ostatní země. Britský deník upozorňuje, že podobné žádosti ještě podpoří protibruselský tábor britských poilitiků, kteří chtějí z Evropské Unie vystoupit už nyní.

Týdeník The Economist monitoruje hospodaření britského maloobchodního řetězce Tesco, který podstatně snížil odhady budoucích zisků pro příštích několik let. Původní vyhlídky prý vycházely z příliš optimistického účetnictví. Britský týdeník pochybení Tesca využívá jako ilustrativní případ k hlubšímu zamyšlení nad subjektivitou dnešního účetnictví.

Ještě hlouběji jde německý týdeník Der Spiegel v článku o krizi kapitalismu. Rozpad tohoto ekonomického systému zosobňuje podle německého týdeníku slovo inkluze, které se stále častěji skloňuje na ekonomických fórech v Davosu i na srazech bankéřů Mezinárodního měnového fondu. Při nedostatku inkluze - tedy schopnosti zařídit, aby z pokroku lidské civilizace skutečně profitovaly všechny společenské vrstvy - už nikdo neoslavuje deregulaci trhu jako to bývalo v devadesátých letech po pádu komunismu. Šest let po krachu banky Lehman Brothers trpí svět podle Der Spieglu takzvaným japonským syndromem - tedy zklamáním a frustrací. Lidé žijí v kapitalismu nejistot. To je podle týdeníku vidět i na tom, že firmy v Evropě i Spojených státech investují spíše do cenných papírů a akcií než do nových technologií a závodů. Nůžky mezi bohatými a chudými ve světě se přitom rozevírají nevídaným tempem: Podle zprávy o stavu globálního majetku, kterou pravidelně sestavuje poradenská firma Boston Consulting Group zbohatl privátní sektor za uplynulý rok o patnáct procent, což je dvakrát rychleji než v roce předminulém.

Newyorský starosta uklidňuje veřejnost, aby se neobávala epidemie eboly, ani když vyšlo najevo, že se virem nakazil newyorský lékař, píše americký The Wall Street Journal. Třiatřicetiletý Craig Spencer byl po návratu z Guineje, kde ošetřoval nemocné, hospitalizován na Manhattanu se zvýšenými teplotami a zažívacími potížemi, píše Daily Telegraph. Podle britského deníku se jedná už o čtvrtý známý případ pacienta s ebolou na území Spojených států.

Zatímco kanadská policie zveřejnila další detaily o muslimském konvertitovi Michaelu Zehafu Bibeauovi, který ve středu zastřelil jednoho vojáka u budovy parlamentu v Ottawě, stal se ceremoniář Kevin Vickers, který střelce zlikvidoval, národním hrdinou. Matka islamisty, který se přátelům svěřoval, že ho pokouší ďábel, a že se chystá odjet bojovat do Sýrie, se mezitím celé zemi za syna omluvila.

Fanoušci pražské Sparty pokazili zápas se Slovanem, konstatuje o včerejším fotbalovém utkání v Bratislavě slovenský deník Sme. V ochozech stadionu na Pasienkách byl sektor hostů plný do posledního místa, bohužel před koncem prvního poločasu se s vulgárními pokřiky dostali pražští fanoušci mimo sektor. Napadali domácí diváky, vytrhávali sedačky a házeli je kolem sebe, takže se před nimi museli schovat i hráči, rozhodčí a novináři. Výtržnosti ukončili až těžkooděnci slovenské policie. Po čtyřicetiminutovém přerušení hry zvítězil favorizovaný pražský celek snadno tři nula.

Zdroj: zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Obava Ukrajiny z narušení parlamentních voleb Ruskem; summit EU Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.