Výběr ze zahraničního tisku: Fond EK na podporu ekonomik eurozóny; ukrajinská energetická nouze

Světový tisk ze dne 27. listopadu referuje o ohlasech na finanční injekci, kterou chce Evropská komise podpořit zpomalující ekonomiky eurozóny. Média  si také všímají energetické nouze na Ukrajině, kterou může prohloubit nedostatek uhlí z Ruska.

Německá kancléřka Angela Merkelová podpoří návrh předsedy Evropské komise na mnohamiliardovou injekci do zpomalující se evropské ekonomiky, pokud budou prostředky rozumně investovány, cituje indická televize NDTV francouzskou tiskovou agenturu. Kancléřka tak reaguje na včerejší oznámení Jeana Clauda Junckera o záměru investovat do hospodářského oživení Evropy 315 miliard euro. Podle slovenského deníku Pravda chce Brusel novým programem podpořit zejména infrastrukturu a menší podnikatele. Slovenské ministerstvo financí už podle deníku například oznámilo, že se bude ucházet o výraznou podporu stavby dálničního obchvatu kolem Bratislavy.

 

Deník Irish Times si všímá projevu kancléřky Merkelové v Bundestagu, kde proti ruskému režimu Vladimira Putina použila zatím nejostřejší rétoriku a zopakovala, že další ekonomické sankce proti Moskvě jsou nevyhnutelné. Merkelová zároveň vyslovila pochybnosti nad plánem ukrajinského prezidenta Porošenka uspořádat referendum o vstupu do NATO, což podle německé strany pouze zvýší napětí v regionu. Deník The Financial Times ovšem tvrdí, že v oblasti zahraničního obchodu nabídne Německo Rusku určitou formu smíru.

 

Slovenský deník Sme upozorňuje, že prokuratura v moldavském Kišiněvě vyšetřuje skupinu, která se chystala vyvolat násilné protesty po parlamentních volbách, jež se v Moldavsku budou konat v neděli. Vyšetřovatelé odhalili patnáct ruských a moldavských občanů z Ruskem podporované zakázané organizace, kteří měli vyvolat násilné nepokoje v případě, že zvítězí proevropské strany. Při domovních prohlídkách zajistili vyšetřovatelé pistole, granátomety, vojenské uniformy i velké částky peněz v hotovosti. Blížící se volby v Moldavsku provázejí spekulace o možné intervenci sousedního Ruska, ačkoli poslední průzkumy veřejného mínění naznačují pokles voličského zájmu o kandidáty, kteří propagují zapojení Moldavska do evropských struktur.

 

Krutou zimu na Ukrajině možná nezpůsobí nedostatek ruského zemního plynu, ale nedostatek ruského uhlí, uvádí ruský deník The Moscow Times. Ukrajina už vyhlásila stav energetické nouze a výpadky elektřiny jsou v zemi stále častějším jevem. To je podle energetiků způsobeno nulovou energetickou zásobou. Zdroje elektrického energie pracují na plný výkon a sebemenší technický problém vyvolá kolaps systému. Jelikož boje proti separatistům na východě země zastavily těžbu i dodávky uhlí z oblasti Donbasu, bude se Ukrajina muset snažit získat uhlí z Jižní Afriky, Austrálie nebo Vietnamu, píše ruský deník The Moscow Times

.

Třetí noc protestů v americkém městě Ferguson byla kvůli silnému sněžení mírnější . Od pondělního rozhodnutí neobvinit bělošského policistu, který v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského Teenagera se ve státě Misouri rozšířily vlny nepokojů. I v noci na dnešek byli do ulic nasazeni příslušníci Národní gardy, ale v menších počtech než v předchozích dnech. Solidární a pokojné protesty pokračovaly podle deníku The Guardian i v dalších sto padesáti amerických městech. Deník Los Angeles Times ovšem popisuje srážky s policií a pokusy demonstrantů zablokovat silnice v kalifornské metropoli, kde policie během včerejší noci zatkla na 130 osob.

 

Londýnský deník The Times si všímá zatčení sedmi policejních důstojníků v Hong Kongu, kteří jsou podezřelí z toho, že při demonstracích v polovině října několik minut bili prodemokratického aktivistu Kena Tsanga, když ho vedli v poutech. Postup policie při protestech v podchodu u budovy Admirality natočila i televize TVB a podle jeho advokáta policejní brutalita pokračovala i na policejní stanici po zadržení aktivisty. Deník New York Times na druhou stranu konstatuje, že se policii po dvou měsících podařilo rozebrat barikády základního tábora demonstrantů a alespoň dočasně je z místa vyhnat za použití slzného plynu.

 

Švédský soud rozhodl, že příbuzní umírajícího muže, jehož poslední chvíle odvysílala televize na záběrech z nemocnice v Uppsale, mají nárok na odškodnění ve výši dva tisíce sedm set amerických dolarů na osobu.  Dva týdny po mužově smrti sledovala podle švédského deníku Local vdova, dcera a vnučka zemřelého televizní pořad o nemocných rakovinou. Přestože umírající pacient na nemocničním lůžku měl na obrazovce digitálně zamaskovanou tvář, pozůstalé ho poznaly a utrpěly podle advokáta i soudu citovou újmu.

 

Podle britského Independentu  je možná lidstvo na pokraji energetické revoluce. Důvodem má být před deseti lety objevený material grafen, což je jednoatomová vrstva grafitu v tuze, jakou běžně používáme v tužkách. Jelikož se možná jedná o supravodivou látku, mohla by výrazně zlevnit výrobu elektřiny z vody a urychlit vývoj elektromobilů. Supravodič je totiž látka, která vede elektrický proud beze ztrát.

 

 

Zdroj: Zahraniční média 

Výběr ze zahraničního tisku: Fond EK na podporu ekonomik eurozóny; ukrajinská energetická nouze Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.