Výběr ze zahraničního tisku: Boj s islamisty na Blízkém východě, demonstrace v Hongkongu

Světový tisk dnes spekuluje nad různými aspekty boje proti hnutí Islámský stát a roli Turecka proti islamistům. Tématem deníků jsou také demonstrace v Hongkongu. 

Rakouský Der Standard se zamýšlí nad strategií boje proti hnutí Islámský stát. Porazit ho lze podle názoru deníku pouze vytvořením podmínek pro rozkvět náboženské svobody a občanské společnosti. Západ nyní radikálům vyhlásil válku, ale musí se postarat především o to, aby v regionu vznikla tolerantní společnost, ve které se mír udrží, radí Der Standard.

I německý týdeník Der Spiegel ve svém dnešním vydání analyzuje situaci na Blízkém východě. Diktatura může být někdy snesitelnější než anarchie, píše. Po pádu diktátorů často přichází namísto vytoužené svobody chaos, pokračuje deník. Demokracie může fungovat, pokud má daná země alespoň minimální úroveň státního řádu, ovšem nemusí nutně vést k jeho vzniku, upozorňuje Der Spiegel. Západ by si měl vždy, když se snaží svrhnout nějakého diktátora, klást otázku, co bude po jeho svržení, zda má daná země nějaké schůdné alternativy, míní Spiegel.

O boji proti hnutí Islámský stát píší také The Financial Times. Pozastavují se nad strategií amerického prezidenta Obamy spolčit se s arabskými zeměmi, přičemž v pěti z nich vládne autokracie. Každá z těchto zemí v určité fázi pomáhala radikálním skupinám a žádná neodejde z koalice se Spojenými státy s prázdnou, pokračuje deník. Kritizuje především spojenectví se Saudskou Arábií, která potlačováním svobody vytváří velkou skupinu potenciálních přívrženců radikálních hnutí. Ale v době války je každý spojenec dobrý, píší The Financial Times .

The Guardian  rozebírá situaci v Sýrii. Podle deníku v zemi nastává obrat. Dříve izolovaný syrský premiér al-Assad dostává předem informace o amerických leteckých úderech, píše deník. Příměří si, tedy alespoň zpočátku, nežádá žádné formální dohody. A je možné, že syrští povstalci a vládní jednotky pochopí, že si nemohou dovolit útočit proti sobě navzájem, když zároveň čelí nebezpečí ze strany Islámského státu. Společný nepřítel by tak mohl obě strany usmířit, doufá The Guardian.

Die Welt si dnes posteskl nad vývojem v Turecku. Bývalý starosta Istanbulu, pozdější premiér a nynější prezident země Erdogan mohl Turecko úspěšně integrovat směrem k západu. Ovšem nechtěl, a tak je nyní země skeptická vůči Evropě i Americe, píše deník. Turecko se mohlo stát účinným nástrojem proti nebezpečí jménem Islámský stát, ale nakonec se tak nestalo, uvádí Die Welt. Zatímco před deseti lety západní země doufaly, že by s nimi Turecko jednoho dne mohlo být obrazně řečeno na stejné lodi, dnes už si spíše přejí, aby se nestalo skutečným, přímým nepřítelem, uzavírá Die Welt.

Süddeutsche Zeitung píší o masivních demonstracích, které zasáhly čínský Hongkong. Hongkongští miliardáři ale stojí na straně Číny, protože veškeré jejich obchodní zájmy jsou navázány na tuto zemi, upozorňuje deník. Pád čínské diktatury by tak mohl znamenat i pád ekonomického úspěchu regionu, pokračují Süddeutsche Zeitung. Situace je napjatá a vláda v Pekingu se právem demonstrací obává. Její budoucí postoj je v tuto chvíli nevypočitatelný, bude záležet na tom, za jak závažné považují nejvyšší představitelé Číny riziko, že se demonstrace rozšíří, uzavírají Süddeutsche Zeitung

Slovenská Pravda varuje před firmami, které zadluženým rodinám nabízejí pomoc. Některé z nich totiž slibují, že prodají nemovitosti dlužníků a zajistí jim dlouhodobý nájem. Výsledkem je většinou jen roční nájemní smlouva ve velmi nevyhovujícím bytě, píše deník. Již uzavřené smlouvy se u soudu napadají těžko, už jen proto, že soudní řízení řízení může trvat mnoho let. Situaci tak nikdo neřeší. Reagovat by podle deníku měli zákonodárci, ti se ale brání, že nemohou dopředu předvídat, co všechno si nepoctiví podnikatelé vymyslí. Zdravý selský rozum velí, že pokud je něco v ostrém rozporu s morálkou, mělo by to být také nelegální, myslí si Pravda.  

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Boj s islamisty na Blízkém východě, demonstrace v Hongkongu  Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.