V západní Evropě se téměř zastavil růst prodeje osobních vozů

V západní Evropě se v květnu téměř zastavil růst prodeje osobních vozů. Čtvrteční údaje poradenské firmy LMC Automotive ukázaly, že prodej meziročně stoupl o pouhé 0,2 procenta na 1,06 milionu vozů. V dubnu růst prodeje automobilů přitom vzrostl téměř o sedm procent. 

Za květnovým zpomalením růstu stál podle LMC negativní vliv nižšího počtu pracovních dnů oproti stejnému loňskému období. Za prvních pět měsíců letošního roku nicméně prodej navzdory květnovému útlumu vykázal meziroční nárůst o 6,6 procenta.

„Celkově vidíme zlepšující se obrázek,“ uvedl podle agentury Reuters analytik LMC Emiliano Lewis.„ Vzhledem k předpokládanému pokračování hospodářského růstu zůstávají vyhlídky trhu příznivé,“ dodal.

Největším automobilovým trhem v Evropě je Německo, které již dříve ohlásilo meziroční propad květnového prodeje o sedm procent na 256 400 vozů. Pokles zdůvodnilo právě nižším počtem pracovních dnů. Ze stejné příčiny se snížil rovněž prodej aut ve Francii, naopak Španělsko a Itálie za květen hlásí více než desetiprocentní růst.

Zprávu o květnovém prodeji automobilů v celé Evropské unii zveřejní 16. června Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Údaje českého Svazu dovozců automobilů ve středu ukázaly, že prodej nových osobních automobilů v Česku se v období od ledna do května meziročně zvýšil o 21 procent na 91 946 vozů.

 

Zdroj: ČTK

 

V západní Evropě se téměř zastavil růst prodeje osobních vozů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.