V Sýrii přišlo minulý týden o život sto ruských žoldnéřů

Útok spojeneckých sil vedených Američany na syrské jednotky podporované Ruskem si minulý týden vyžádal smrt stovky ruských žoldnéřů a dalších 200 bylo zraněno. V pátek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na údaje z ruských nemocnic a informovaných osob. Kreml v pátek ale novinářům vzkázal, že o ruských obětech v Sýrii nemá žádné nové informace.

Operace v syrské provincii Dajr az-Zaur způsobila minulý týden ve středu syrským vládním jednotkám a ruským žoldnéřům pravděpodobně velké ztráty, o přesném počtu mrtvých se ale jen spekuluje. Podle některých ruských novinářů zahynulo 200 i více Rusů.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v pátek novinářům řekl, že o Rusech padlých na syrském bojišti žádné nové informace nemá. Moskva ve čtvrtek přiznala pět obětí s tím, že mezi padlými nejsou žádní příslušníci pravidelné ruské armády. „K tomu, co jsme už řekli, nemáme co dodat,“ řekl Peskov.

Podle Reuters údajně vysoké ztráty způsobila skutečnost, že syrské vládní jednotky a jejich ruští spojenci neměli vzdušné krytí a byli vystaveni útokům amerických bombardérů, bitevníků a útočných vrtulníků. Některé zdroje píší, že proti Američanům bojovali prakticky jen Rusové s podporou několika syrských a íránských instruktorů. Smyslem operace prý bylo vyzkoušet, zda a jak budou americké jednotky na útok reagovat.

Rusové prý pronikli až pět kilometrů do hloubi pozic syrské opozice podporované Američany. Velení jednotek USA podle Reuters ruský armádní štáb s dvacetiminutovým předstihem informovalo, že na útok odpoví. Není ale jasné, zda se varování dostalo k ruským žoldnéřům. Když začala masivní americká odveta, ruští bojovníci prý nekladli větší odpor, aby nevyprovokovali ještě silnější americkou protiakci.

 

 

Zdroj: ČTK

V Sýrii přišlo minulý týden o život sto ruských žoldnéřů Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Ruská armáda zakáže vojákům chytré telefony

    Společnost ·

    Ruské ministerstvo obrany uvažuje nad tím, že v rámci celého centrálního aparátu zakáže používání chytrých mobilních telefonů. Konkrétně se pak jedná o velitelství a v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.