V prvních úředních dnech roku si požádalo o značku na přání 1 300 lidí

O automobilové registrační značky na přání si za první tři dny požádalo v Česku téměř 1300 lidí. Nejvíce žádostí přijali pražští a brněnští úředníci. Největší nápor zaznamenaly registrační pracoviště hned v pondělí, postupně ale opadal. V některých městech byl dokonce zájem o značky nulový nebo o ně požádalo jen několik zájemců. Lidé si nejčastěji přáli mít na registrační značce svého vozu jméno, název firem, přezdívku, číselnou řadu nebo kombinaci písmen a čísel.

V první den přijímání žádostí si někteří lidé kvůli své značce i přivstali. Například v Praze Na Pankráci úřednici odbavili v pondělí na 110 žádostí, v úterý zhruba stovku. Na brněnský magistrát se první den dostavilo 70 lidí a druhý den 85. „Nezpůsobilo to žádné velké fronty a úřad situaci zvládá. Očekáváme, že zájem bude postupně klesat,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavla Žáry.

V pondělí si podle údajů ministerstva dopravy požádalo v celé republice o registrační značku podle svého přání 800 občanů, do středečního poledne pak úřad zaregistroval celkem 1250 žádostí.

První značky by se v terénu mohly objevit už tento měsíc, žadatelé by je měli dostat do 15 dnů od návštěvy úřadu. Cena jedné značky na přání je 5 000 korun, za jedno auto se dvěma značkami tak majitel zaplatí 10 000 korun. Poplatek bude příjmem obcí.

Pro značky platí ale i určitá omezení. Lidé si například nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova, nebo slova obsahující písmena G, CH, O, Q a W. Značka současně musí obsahovat osm znaků, z nichž aspoň jeden musí být číselný. Podmínku použití aspoň jedné číslice řada lidí vyřešila tím, že na místo zapovězeného písmene O si nechávají vyrazit nulu. Přidělena tak už byla značka FANT0MAS. Podobně žadatelé nahrazují v textu písmeno I jedničkou.

Mezi často požadované registrační značky v ČR patří i jméno agenta Jamese Bonda doplněné o číslo 007, pokaždé bylo proto podle úředníků potřeba vymyslet jedinečnou kombinaci a pak ověřit v centrální databázi. Úředníci mají k informacím přístup online do všech aplikací v celé republice. Ždárský úřad tak vydá značku 007A6ENT a na Teplicku bude jezdit vůz s registrační značkou 007TOMAS.

V Ostravě budou moci lidé potkat auto s označením hvězdné lodi USS Enterprise známé ze sci-fi příběhů Star Trek. V seriálu či později i ve filmech nesla označení NCC-1701, vůz v Ostravě bude mít registrační značku NCC1701D.

Každá vyžádaná značka je nepřenositelná a nebude možné ji prodat další osobě. Značka se váže na majitele, nikoli na auto. Její vlastník ji tedy může opětovně použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Pokud někdo majiteli značku ukradne, nemá už nárok na novou zdarma.

 

Zdroj: ČTK

V prvních úředních dnech roku si požádalo o značku na přání 1 300 lidí Foto: ČTK/Zavoral Libor

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.