V Praze na Strahově protestuje 1500 taxikářů

Počet řidičů taxi protestujících ve čtvrtek v Praze proti alternativním přepravním službám typu Uber vzrostl. Před 11:00 se jich sjelo na parkoviště u strahovského stadionu podle organizátorů akce kolem 1500, asi o půl hodiny později ohlásili 1800 až 2000 účastníků. Taxikáři by se posléze měli vydat pomalou jízdou směrem do centra města. Úplnou blokádu ulic neplánují.

Cílem taxikářů bude severojižní magistrála v okolí náměstí I. P. Pavlova. Ze Strahova vyrazí do středu města podle pořadatelů zhruba ve 12:30 za předpokladu, že za nimi nepřijedou k jednání členové vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) vzkázal, že ho nikdo neoslovil. Když ho taxikáři pozvou, rád je vyslechne, uvedl. Jednat s nimi ale podle něho měl pražský magistrát.

Řidiči plánují vyjet pomalou jízdou ve dvou kolonách. Pohybovat se chtějí v centru kolem magistrály. Zatím není jasné, zda do centra vyjedou všichni účastníci protestu.

Řečnice před shromážděním uvedla, že taxikáři jsou i řidiči, kteří provozují přepravní služby prostřednictvím digitálních platforem. Proto by měli podle ní splňovat stejné zákonné podmínky. „Měl by platit jeden metr. Vyzýváme vládu k tomu, aby začala konat,“ uvedla.

Řidiči taxi se na místo srazu začali sjíždět už po 09:00. Po hodině jich byly tři stovky, další přijížděli.

Řidiči pokládají alternativní přepravní služby za nekalou konkurenci. Vyčítají státním úřadům, že se situací nic nedělají. Ze stejných důvodů protestovali řidiči taxi v Praze už loni.

Řidiči taxi zatím postávají u vozidel a v hloučcích diskutují. Někteří využívají improvizovaný stánek s občerstvením, jedno větší dodávkové vozidlo je označeno jako petiční stánek.

Společnost Uber uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem.

Protest taxikářů ale vyvolal i kritiku, vyjádřil se proti němu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) či taxislužba Modrý anděl. Podle jednatele firmy Roberta Faltýnka je nepřípustné, aby si protestující taxikáři vzali pro vyjádření svého nesouhlasu jako rukojmí řidiče v Praze, kteří jejich pomalou jízdou musejí trpět. Důvod protestů je podle něj však legitimní a služby typu Uber by se měly regulovat.

 

 

Zdroj: ČTK

V Praze na Strahově protestuje 1500 taxikářů Foto: ČTK/Deml Ondřej

reklama

Další články

 1. USA masivně zvýší rozpočtové výdaje

  Byznys ·

  Američtí senátoři se ve středu domluvili na masivním zvýšení rozpočtových výdajů. Díky němu bude přitom možné realizovat řadu rozvojových programů a navýšení financí p…

 2. Schulz odejde z čela SPD, nahradí jej Nahlesová

  Společnost ·

  Šéf německých sociálních demokratů Martin Schulz odejde z čela strany. Ve středu večer to potvrdil na tiskové konferenci v Berlíně. Dvaašedesátiletého politika, který …

 3. CDU/CSU a SPD se domluvily na koaliční smlouvě

  Společnost ·

  Německo s největší pravděpodobností povede opět velká koalice. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se podle informací ser…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.