V neděli se sejdou na mimořádném summitu kvůli Řecku zástupci celé EU

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande po úterním summitu eurozóny uvedli, že se v neděli sejdou prezidenti a premiéři všech 28 zemí Evropské unie kvůli řecké krizi. Podle Merkelové se situace dotýká všech zemí EU, nejen těch, které platí eurem. Guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi v reakci na to ujistil eurozónu, že jeho instituce udrží řecké banky nad vodou do tohoto summitu.  

Francouzský prezident Hollande podle agentury Reuters řekl, že „ECB zajistí pro Řecko do neděle minimální potřebnou peněžní likviditu.“ Neděli označili lídři za definitivní termín k nalezení dohody mezi řeckou vládou a věřiteli.

Řecké banky jsou nyní plně závislé na financování z programu nouzového financování bank (ELA), jehož limit určuje ECB. Ta v úterý konstatovala, že úkolem ELA je podpora solventních bank, které čelí dočasným problémům s likviditou, a nemůže jím tedy být další financování řeckých bank za mimořádně štědrých podmínek nebo při nedostatečném krytí. ECB ale podle komentátorů nechce, aby byla vnímána jako možný viník kolapsu řeckých bank a následného odchodu země z eurozóny.

V pondělí ECB rozhodla ponechat strop úvěrů z ELA pro řecké banky beze změny na 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Zároveň však zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za úvěry z ELA.

Řecké banky po červnovém krachu jednání s věřiteli čelily hromadnému výběrů vkladů, což spolu s neochotou ECB zvýšit objem ELA přimělo řeckou vládu k jejich uzavření. Limit pro výběr peněz z bankomatů pro běžné občany vláda stanovila na 60 eur denně. Zdroje z řeckých bank ale v úterý agentuře Reuters řekly, že hotovost v bankách a bankomatech dojde během několika dní.


Zdroj: ČTK

V neděli se sejdou na mimořádném summitu kvůli Řecku zástupci celé EU Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.