V loňském roce vzniklo a zaniklo nejvíce společností za dobu existence Česka

V České republice v loňském roce vzniklo 32 557 obchodních společností. Jde o meziroční nárůst o 12 procent. Zaniklo 12 100 firem, meziročně o 38 procent více. Počet vzniklých i zaniklých společností byl nejvyšší v historii Česka. Informace vycházejí z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Pokud se na nárůst počtu nově vzniklých a zaniklých společností podíváme z pohledu meziroční dynamiky, zjistíme, že počet zaniklých společností se zvyšuje rychleji než počet nových. Počet nových společností na jednu zaniklou se tak postupně snižuje,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. V Česku je zhruba půl milionu obchodních společností.

Nejvíce nových společností vzniklo v březnu 2017, a to 3451. Nejméně jich vzniklo v červenci, kdy bylo založeno 1920 společností. Nejvíce zániků firem se uskutečnilo v listopadu, 1319. Nejméně firem naopak činnost ukončilo v únoru, konkrétně 859.

Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, celkem 7361. Následoval obchod, ve kterém vzniklo 6978 obchodních společností, a nakládání s nemovitostmi se 4079 novými společnostmi. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4278), v nakládání s nemovitostmi (2419) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1272).

Nejvíce obchodních společností vzniklo i zaniklo ve velkých regionálních centrech a jejich okolí. V Praze vzniklo 14 499 společností, v Jihomoravském kraji 4131 a v Moravskoslezském kraji 2587. Zároveň v Praze zaniklo 6071 společností a v Jihomoravském kraji 1399. Třetí největší počet firem zanikl na Ústecku, 718 společností.

Zároveň klesl loni podíl bankrotů na zánicích firem. Bankroty činily 6,4 procenta všech zániků obchodních společností. „Až do roku 2014 se bankroty podílely na zánicích obchodních společností více než jednou pětinou. Výraznější pokles pod hranici 20 procent jsme zaznamenali až v roce 2015 a v roce 2017 se poprvé tento podíl snížil pod deset procent,“ upozornila Kameníčková.

 

 

Zdroj: ČTK

V loňském roce vzniklo a zaniklo nejvíce společností za dobu existence Česka Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebook zakáže reklamy podporující kryptoměny

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook se staví proti kryptoměnám a zakáže s nimi spojené reklamy a finanční produkty, které je podporují. Informaci uvedl ředitel pro produktový manage…

  2. Spojené státy neuvalí nové sankce proti Rusku

    Společnost ·

    Administrativa americké hlavy státu Donalda Trumpa Kongresu uvedla, že neuvalí nové sankce proti Rusku. Loňský zákon o sankcích proti Rusku podle amerického ministerst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.