V Česku vznikne Národní diabetologický registr, pomůže zkvalitňovat léčbu cukrovky

V Česku vznikne světový unikát. Od příštího roku zde začne fungovat Národní diabetologický registr, který má pomoci vysvětlit některé stávající trendy u pacientů s cukrovkou. Například proč je nejvyšší počet obyvatel postižených tímto onemocněním zrovna na severu Čech. O registru, který má pomoci zkvalitnit péči o pacienty s diabetem, hovořil na rádiu Zet profesor Milan Kvapil.

Jen v České republice se s cukrovkou léčí zhruba 900 tisíc lidí, dalších 250 tisíc o své nemoci ani neví. Toto číslo prezidenta Diabetické asociace profesora Milana Kvapila sice odpovídá světovým zvyklostem, lze ale předpokládat, že se toto číslo bude vzhledem k sílícímu trendu přibývání na váze zvyšovat. Zejména u mladé generace. I proto je vznik Národního diabetologického registru důležitý.

Některé současné trendy pak můžeme vypozorovat už dnes z pilotních projektů tohoto registru. Jedním z nich je například to, že nejvíce obyvatel s komplikacemi diabetu je na severu Čech. „Proč to tak je, to skutečně nevíme. Vysvětlení je mnoho a očekáváme, že poté, co bude fungovat náš registr, tak z jeho dat zjistíme, proč je situace taková, jaká je,“ řekl na rádiu Zet profesor Kvapil.

Prezident Diabetické asociace zároveň ujistil, že v registru se budou nacházet data naprosto anonymní. Sbírána pak budou z již dostupných databází, takže nezatíží nadbytečnou administrativou. „Například z pojišťoven nebo jiných subjektů, které poskytují zdravotnickou péči,“ upřesnil Kvapil. Informace zahrnující strukturu pacientů, jejich věk, typ diabetu, způsob léčby a komplikace, pak mohou pomoci ke zlepšení kvality péče a prevenci. „Jsme přesvědčeni, že analýza vztahů léčby, komplikací a výsledků léčby nám umožní lépe směřovat do oblastí České republiky zdravotní péči, alokovat prostředky a nabídnout pacientům kvalitní a lepší léčbu,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s prezidentem Diabetické asociace profesorem Milanem Kvapilem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

V Česku vznikne Národní diabetologický registr, pomůže zkvalitňovat léčbu cukrovky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.