V Česku se po 15 letech objevila cholera

Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. Podle bývalé přednostky infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Vilmy Marešové se však zavlečení průjmového onemocnění a následné epidemii nemusíme bát.

Oba čeští pacienti, u nichž byla diagnostikována cholera po návratu ze Zanzibaru, jsou již propuštěni z Ústřední vojenské nemocnice a jsou v domácí karanténě. Epidemie cholery se však podle Marešové není třeba bát. Dokazují to i případy jinde v západním světě, kdy například ve Francii bylo za posledních 10 let přes stovku případů tohoto onemocnění, ale žádné následné šíření. 

„Řekla bych, že naše lékařská veřejnost je dost vzdělaná, aby z rizikových oblastí konzultovala infekční kliniky,“ řekla na rádiu Zet. Poslední dva případy cholery v Česku byly zaznamenány v roce 2002. Oba pacienti se nakazili zřejmě z kontaminované vody, jeden v Indii a druhý v Thajsku. Předtím ji přivezl český pacient v roce 1986 z Egypta.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené vodou či potravou znečištěnou fekáliemi. Příznaky jsou silné průjmy a dehydratace organismu. „Musíme si uvědomit, že řada těch lidí vůbec neonemocní, i když tu bakterii v sobě má. Samotná bakterie nestačí, ta bakterie musí vyprodukovat toxin, který je příčinou těžkých průjmů a zvracení,“ dodala Marešová.

Na světě podle Marešové existují tři očkovací látky. To nejúčinnější je dostupné i v České republice. Jeho účinnost se udává na 65 procent. Jedná se o dvě dávky ve formě nápoje, které mají ochránit na dva roky. Prevencí je používání bezpečné vody na mytí obličeje a čištění zubů, dodržování základní hygieny a obezřetnost při konzumaci jídla a nápojů.

 

 

Celý rozhovor s bývalou přednostkou infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Vilmou Marešovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

V Česku se po 15 letech objevila cholera Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

    Společnost ·

    Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.