USA zrušily bezpečnostní opatření pro přijímání uprchlíků z jedenácti převážně muslimských zemí

Spojené státy v pondělí zrušily bezpečnostní opatření, které zakazovalo vstup uprchlíkům z 11 převážně muslimských zemí do USA. Rovněž přitvrdily podmínky jejich přijímání. Podle agentury AFP informace vycházejí z prohlášení amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Ministerstvo neuvedlo, kterých 11 zemí se změna týká, ale podle informací organizací zabývajících se lidskými právy jde o Egypt, Írán, Irák, Libyi, Mali, Severní Koreu, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Sýrii a Jemen.

USA loni z bezpečnostních důvodů dočasně pozastavily přijímání uprchlíků právě z těchto jedenácti převážně muslimských zemí.

Americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová v pondělí bez větších podrobností ohlásila nová bezpečnostní opatření, která mají zabránit zneužití azylových programů teroristy, zločinci a podvodníky. Prozradila, že se mají týkat rizikových zemí. „Tyto změny zlepší nejen bezpečnost, ale co je také důležité, pomohou nám lépe vyhodnotit, zda jde o skutečné běžence prchající před pronásledováním,“ dodala.

Americké úřady podle AFP dále oznámily posílení bezpečnosti a doporučení ohledně procedur amerického programu přijímání uprchlíků (USRAP). Zejména jde o důkladnější ověřování žádostí o azyl a pravidelnou aktualizaci seznamu vysoce rizikových zemí a také kritérií pro výběr uprchlíků.

„Je životně důležité, abychom věděli, kdo vstupuje do Spojených států,“ řekla Nielsenová. „Tato dodatečná bezpečnostní opatření ztíží zločincům možnost zneužívat náš uprchlický program a zaručí, že u ochrany vlasti zaujmeme přístup více zaměřený na rizika. Spojené státy musí nadále plnit své závazky vůči světovému společenství, pokud má pomáhat těm, kteří čelí pronásledování a činit tak způsobem, který bere ohled na bezpečnost amerického lidu,“ dodala ministryně.

 

 

Zdroj: ČTK

USA zrušily bezpečnostní opatření pro přijímání uprchlíků z jedenácti převážně muslimských zemí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Český pojistný trh loni zrychlil růst

    Byznys ·

    Pojišťovny loni v Česku vybraly na pojistném 122,9 miliardy Kč, což je meziročně o 3,8 procenta více. Životní pojištění stagnovalo, neživotní pojištění vzrostlo o 5,9 …

  2. Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu ČSSD

    Společnost ·

    Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co dnes získal podporu od své domovské krajské konference ČSSD v Plzeňském k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.