USA uvalily nové sankce na 52 cizinců a zahraničních subjektů

Spojené státy kvůli porušování lidských práv a korupci uvalily sankce na 52 cizinců a zahraničních subjektů. Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo financí, které sankční seznam spravuje. Na seznamu osob, kteří nově nesmějí do USA a jejichž případný majetek v USA byl zablokován, figurují například syn ruského generálního prokurátora Jurije Čajky Artěm, barmský generál Maun Maun Sou anebo někdejší gambijský prezident Yahya Jammeh.

Zahraniční agentury v případě barmského generála poznamenaly, že je to první odvetná akce proti Barmě za posledních pět let, kdy se vzájemné diplomatické vztahy značně zlepšily. Generál byl donedávna zodpovědný za vojenské operace v Arakanském státě na severozápadě Barmy, kde žije muslimská menšina Rohingů.

K synovi ruského generálního prokurátora americké ministerstvo financí v tiskové zprávě uvedlo, že zneužívá otcovo postavení k získávání lukrativních státních zakázek a zastrašování svých podnikatelských konkurentů.

Jammehovi, který se k moci dostal v roce 1994 pučem a který byl po loňských prohraných volbách nucen odstoupit, Spojené státy vyčítají porušování lidských práv a korupci. Někdejšímu prezidentovi, který se uchýlil do exilu, již dříve zmrazily majetek i gambijské úřady.

Mezi sankcionovanými je také například Srb Slobodan Tešić, který je považován za jednoho z největších dealerů zbraní a munice na Balkáně. Kvůli vývozu zbraní do Libérie byl zařazen i na sankční seznam OSN.

Na americkém výčtu nežádoucích osob je nově kvůli korupci také Gulnara Karimovová, starší dcera zesnulého uzbeckého autoritářského exprezidenta Islama Karimova.

V seznamu je i někdejší příslušník zvláštních jednotek ukrajinské policie Serhij Kusjuk, který v době protivládních protestů v roce 2013 velel tvrdému zásahu proti demonstrantům. Kusjuk, který se uchýlil do Ruska, se podle ukrajinské prokuratury v únoru 2014 také podílel na zabíjení demonstrantů na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Spojené státy aktualizovaly svůj sankční seznam také ve středu, kdy Washington zakázal vstup do země pěti dalším ruským občanům. Byl mezi nimi i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

 

 

Zdroj: ČTK

USA uvalily nové sankce na 52 cizinců a zahraničních subjektů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 10 nejlépe placených sportovců všech dob

  Byznys ·

  Pro většinu smrtelníků představuje sport převážně činnost pro regeneraci a určité odpočinutí od běžné práce. Mezi lidmi jsou ale i jedinci, kteří vydělali díky svému s…

 2. Kongres schválil rozsáhlou Trumpovu reformu

  Byznys ·

  Kongres Spojených států ve středu schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli proce…

 3. Duda i přes odpor EK podepsal zákony o justici

  Společnost ·

  Polský prezident Andrzej Duda ve středu oznámil rozhodnutí podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém, které kritizuje Evropská unie. Zákony o nejvyšším soudu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.