USA pokutovaly Exxon za porušování sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států udělilo největší americké ropné firmě Exxon Mobil pokutu dosahující na dva miliony dolarů (zhruba 45 milionů korun) za porušení sankčního režimu vůči Rusku z roku 2014. Exxon označil toto rozhodnutí za „zásadně nespravedlivé“ a podal na vládu žalobu, informovala agentura Reuters. Ředitelem Exxonu byl tehdy součansý ministr zahraničí USA Rex Tillerson.

Úřad ministerstva pro kontrolu zahraničních aktiv zjistil, že činitelé Exxonu v květnu 2014 podepsali dohody o projektech těžby ropy a zemního plynu s předsedou správní rady ruské ropné jedničky Rosněfť Igorem Sečinem a další osobou, která se ocitla na „černé listině“ jednotlivců, vůči nimž USA uplatňují sankce za počínání Ruska vůči Ukrajině. Sankce na tyto jednotlivce uvalily USA na konci dubna.

Firma jednání se Sečinem dobrovolně neoznámila, třebaže věděla o jeho přítomnosti na seznamu sankcemi postižených jednotlivců. Tím podle ministerstva prokázala „bezohlednou nedbalost“ a program sankcí „významně poškodila“.

Exxon později sdělil, že rozhodnutí úřadu napadne. Argumentoval tím, že v době podpisu dohod s Rosněftí nebyly tyto aktivity sankcím podřízeny, protože šlo o povolenou pokračující spolupráci. Firma uvedla, že plně dodržovala směrnice o sankcích z roku 2014, které jí umožňovaly pokračovat ve dříve zahájených společných podnicích s Rosněftí, pokud se v tom nebude osobně angažovat Sečin.

 

 

 

Zdroj: ČTK

USA pokutovaly Exxon za porušování sankcí vůči Rusku Foto: Katherine Welles / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.