USA jsou připraveny zasáhnout proti KLDR vojensky, Rusko je proti

Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje od vývoje zakázaných zbraní všech svých kapacit, v případě potřeby i vojenských prostředků. Oznámila to americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na středečním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ruský zástupce v OSN se ale vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je podle něj i snaha ekonomicky KLDR udusit.

Jednání rady se koná po dalším severokorejském testu rakety, která byla podle všeho poprvé mezikontinentální. Podle Haileyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR. V záměru přitvrdit postoj podpořily USA Francie a Británie. Naopak náměstek ruského velvyslance v OSN Vladimir Safronkov vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji.

Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje. Haileyová řekla, že „pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě“.

Haileyová dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. „Dnešek je černým dnem,“ podotkla americká diplomatka. Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění. Podle technických údajů shromážděných ruskými odborníky KLDR podle všeho vyzkoušela balistickou raketu jen středního doletu.

Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná „rozhodná kolektivní odpověď“. Dodal, že Paříž podporuje „nová mohutná a operativní protiopatření“.

Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.

Haileyová si 4. července, v den zkoušky, na twitteru postěžovala, že si kvůli tomu neužila americký Den nezávislosti a musela absolvovat sérii jednání. Dostala se jí sprcha odpovědí, že jsou lidé, kteří na americký státní svátek „dřou mnohem víc“, upozornila americká média.

 

 

Zdroj: ČTK

USA jsou připraveny zasáhnout proti KLDR vojensky, Rusko je proti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Osm nejobávanějších elitních jednotek světa

    Společnost ·

    Elitní a speciální jednotky jsou chloubou všech zemí. Účastní se misí, na které běžní vojáci nestačí. Pozorně sledují potenciální hrozbu, všímají si strategických cílů…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.