Ukrajina musí výrazně snížit svůj dluh, pomoci má jeho restrukturalizace

Do roku 2020 až 2022 nebude Ukrajina způsobilá splatit svůj dluh, pokud jej nyní výrazně nesníží. Agentuře Reuters to sdělil zdroj blízký jednání o restrukturalizaci ukrajinského dluhu. 

Ukrajina se nyní snaží vyjednat se svými věřiteli snížení dluhu o více než 15 miliard dolarů (374,1 miliardy korun). Restrukturalizace dluhu je součástí záchranného programu podporovaného Mezinárodním měnovým fondem.

Ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková dnes uvedla, že jednání s výborem věřitelů by měla začít příští týden v pondělí nebo úterý. Upozornila také, že státní Ukreximbank má splatit dluhopisy v objemu 750 milionů dolarů do 27. dubna a tato platba se podle ní zřejmě kvůli jednání s věřiteli neuskuteční.

Restrukturalizace dluhu se podle dřívějších slov ministryně má skládat z prodloužení termínů splátek a snížení úrokových plateb i jistiny. Největším věřitelem Ukrajiny je americká společnost Franklin Templeton, dalšími velkými soukromými věřiteli jsou investiční společnosti PIMCO a Blackrock. Rusko, které vlastní ukrajinské dluhopisy za tři miliardy dolarů, naznačilo, že se restrukturalizace dluhu nehodlá zúčastnit.

Dluh Ukrajiny činí zhruba 100 procent hrubého domácího produktu a státní rezervy v současné době vystačí asi na měsíc. Stabilitu země navíc podkopává konflikt na východě jejího území. Někteří věřitelé proto předpokládají, že ve hře by nakonec mohl být až 70procentní odpis jejich investic.

Jarešková v dnešním rozhovoru pro televizi Bloomberg rovněž uvedla, že ukrajinská ekonomika v prvním čtvrtletí zřejmě klesne o sedm až deset procent. V posledních třech měsících loňského roku se propadla o 15 procent.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina musí výrazně snížit svůj dluh, pomoci má jeho restrukturalizace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.