Ukrajina je blízko dohodě o dvacetiprocentním seškrtání dluhu

Ukrajina se pravděpodobně s jejími největšími věřiteli domluví na restrukturalizaci dluhu. Její součástí bude podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) i seškrtání dluhu v celkové výši 19 miliard dolarů (445 miliard korun) o 20 procent.

Jednání trvají už více než pět měsíců. Obě strany se zatím nedokázaly shodnout na tom, zda by měla být seškrtána i jistina a v jaké výši. Investoři byli proti snížení hodnoty dluhopisů a navrhovali pouze prodloužení splatnosti, zatímco Ukrajina chtěla snížení hodnoty dluhu o 40 procent. Podle zdrojů deníku The Wall Street Journal by předběžná dohoda mohla být oznámena ještě tento týden.

Ukrajinské ministerstvo financí odmítlo komentovat detaily zprávy. „Žádná dohoda ještě nebyla dokončena a všechny možnosti zůstávají otevřené“ řekl zástupce ministerstva. Informace nepotvrdili ani majitelé dluhopisů.

Trhy nicméně už delší dobu spekulují, že obě strany by se mohly shodnout na seškrtání dluhu o 20 procent.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že výbor věřitelů chce usnadnit dokončení dohody, protože si uvědomuje, že Ukrajina čelí velmi zvláštním okolnostem. „Jejich postoj je jasný: nikdy nevěřili, že seškrtání dluhu je nezbytné, ale navzdory tomu, kvůli dokončení dohody, učinili velmi významné ústupky,“ řekl zdroj.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu se separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Restrukturalizací zahraničního dluhu státu a státních organizací chce vláda v Kyjevě ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se země letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).


Zdroj: ČTK

Ukrajina je blízko dohodě o dvacetiprocentním seškrtání dluhu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.