Uživatele Androidu ohrožuje nový malware, tvůrcům vydělává 300 tisíc dolarů za měsíc

Nový malware napadl 85 milionů chytrých zařízení s operačním systémem Android. Jeho tvůrci pak z podvodných reklam generují podle internetového magazínu Business Insider každý měsíc 300 tisíc dolarů. Malware přezdívaný jako „HummingBad“ se poprvé objevil v únoru a pravděpodobně jej vynalezli čínští programátoři.

Tento malware napadne zařízení Android pomocí softwarových nástrojů, které umožňují získat neoprávněným uživatelům kontrolu nad rozhraním od Google. Jde o počítačový software určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému.  

Bezpečnostní problémy spojené s Androidem nejsou žádnou novinkou. Důvodem je podle Business Insideru skutečnost, že výrobci zařízení a provozovatelé sítí, kteří jsou za bezpečnost zodpovědní, nečiní kroky k zacelení problémů a rizik. Potřebné aktualizace vydávají pomalu a systém je poté mnohem zranitelnější.  

Otevřenost celého ekosystému Androidu s sebou přináší řadu bezpečnostních chyb, které tomuto operačnímu systému ubírají na jeho kreditu.

Studie Univerzity z Cambridge podle Business Insideru poukazuje na to, že zařízení s Androidem přijímají v průměru za rok pouze 1,26 aktualizací. Zastaralý systém je pak s plynoucími dny mnohem zranitelnější. Tato skutečnost také ztěžuje Googlu možnost inovací. Mnoho uživatelů tak používá zastaralé verze operačního systému a to vytváří problém pro samotné vývojáře aplikací. Je složité totiž udržovat aplikace pro několik různých verzí operačního systému zároveň.

Google učinil řadu kroků, aby se ekosystém Androidu stal pro uživatele bezpečnějším prostředím. Společnost v květnu například oznámila, že začne zveřejňovat žebříček telefonů, který používají operační systém Android a zaostávají v aktualizacích softwaru. To má zajistit, aby se výrobci mobilní zařízení pokusili o včasné zpřístupnění nových aktualizací.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Uživatele Androidu ohrožuje nový malware, tvůrcům vydělává 300 tisíc dolarů za měsíc Foto: Asif Islam / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.