Uberu roste konkurence, do boje nově vstupuje firma Nissan nebo Sony

Alternativní taxislužbě Uber se rozšíří konkurence. Do oblasti sdílené ekonomiky a autonomních vozidel se chystá vstoupit japonská automobilka Nissan. Výrobce automobilů bude službu Easy Ride testovat v městské části Jokohamy Minato Mirai. Informaci zveřejnil portál CNBC.

Pro výrobce automobilů představuje navázání na úspěch služby Uberu velkou výzvu. Nissan plánuje svoji novou službu nabídnout široké veřejnosti společně s technologickou firmou DeNa začátkem roku 2020. Službu hodlají testovat v Japonsku. Konkrétně pak půjde o část města Jokohamy zvané jako Minato Mirai. Autonomní vozy pak budou testovat na trase dlouhé 4,5 kilometrů.

Automobily budou vybaveny tablety s doporučenými trasami. Lidé, kteří se podílejí na testování vozů, budou s automobilem komunikovat prostřednictvím aplikace Easy Ride. Své příkazy budou zadávat formou textu nebo hlasu.

 YouTube / DPCcars: Nissan již testoval autonomní vůz INFINITY Q50

Nissan a DeNa se nehodlají omezit pouze na japonský trh. Pro svoji aplikaci totiž plánuje zpracovat vícejazyčné mutace.

Firma Uber se snaží zahájit provoz své vlastní autonomní flotily taxíků ve Spojených státech amerických. Loni v listopadu tak uzavřela smlouvu o koupi 24 tisíců vozů od firmy Volvo.

CNBC uvádí, že Uber by svými samořídícími „robotaxiky“ mohl snížit ceny za své služby až o 80 procent.

Konkurence na více frontách

Mezitím co Uber testuje své autonomní vozy, tak se na trhu rozšiřuje konkurence. Jmenovitě pak jde o asijské společnosti, mezi něž patří firma Didi Chuxing, singapurský Grab nebo indická Ola. Samořiditelná taxi začínají testovat ale i některé firmy ze Silicon Valley.

CNBC již minulý týden informovala o tom, že Uber se chystá prodat své jihoasijské podíly společnosti Grab. Výměnou má být získání podílu v této asijské firmě. Ředitel Uberu Dara Khosrowshahi uvedl, že Uber bude i nadále investovat do aktivit v jihovýchodní Asii.

 YouTube / CNBC: Singapurský Grab

Do bitvy na poli autonomních vozidel se chce zapojit i technologická firma Sony. V Japonsku plánuje nastartovat svoji vlastní platformu založenou na umělé inteligenci. Jejím partnerem se přitom má stát automobilka Daiwa Motor Transportation společně s pěti dalšími místními taxislužbami.

Generální ředitel Uberu mezitím jedná v Tokiu s regulátory. Chystá se totiž navázat partnerské vztahy s japonskými taxi službami.

 

 

 

Zdroj: CNBC, Youradio News

 

Uberu roste konkurence, do boje nově vstupuje firma Nissan nebo Sony Foto: JuliusKielaitis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.