U lékaře: V ČR je dvakrát více čekatelů na srdce než dárců, šanci prodlužuje umělé srdce

V České republice podstoupilo transplantaci srdce už zhruba 1 500 lidí. Na čekací listině je však v současnosti oproti dárcům asi dvakrát více lidí, kteří potřebují nové srdce. Přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM profesor Jan Pirk na rádiu Zet v pořadu U lékaře řekl, že je to dané tím, že v Česku o problematice není takové společenské podvědomí jako například ve Skandinávii. Pirk ale dodal, že čekatelům na nové srdce významně zvýšilo šanci na přežití umělé srdce. Díky němu mohou nyní pacienti čekat na srdce i několik let. 

Kolik lidem v České republice jste dosud vy osobně transplantoval srdce?

Přibližně 270 lidem.

Kolik je v České republice celkově lidí, kteří mají transplantované srdce?

Když vezmeme IKEM a Brno dohromady, tak v IKEMu je to něco přes tisíc a v Brně pět set. Takže je to něco přes 1500 lidí.

Je poslední dobou trend transplantování srdce spíše stoupající nebo naopak klesající?

Limitujícím faktorem transplantace srdce je počet dárců. Těch příjemců a čekatelů je asi dvakrát tolik, než je k dispozici srdcí a těch dárců nepřibývá, těch je stále stejně. Nám umíralo třicet procent čekatelů na čekací listině, protože už prostě to jejich srdce nefungovalo. Od té doby, co máme lidově řečeno umělé srdce, ve skutečnosti je to mechanická srdeční podpora, tak umírající, pro které není dárce, připojíme na umělé srdce. S ním mohou čekat na skutečné srdce i několik let. Čekací doba se z toho důvodu výrazně prodloužila. V průměru je to téměř jeden rok.

Říkáte tedy, že jste v minulosti měli více nebo méně dárců? A pokud máte teď dárců méně, čím je to způsobené?

Řekl bych, že je to způsobené celospolečenským klimatem. Ta odpovědnost, když už dojde k tragédii, že zemře nějaký mladý člověk, tak jeho smrt, která je nevratitelná, může zachránit život čtyřem nebo pěti lidem. Víc než srdce se totiž odebírají ledviny, játra, slinivka nebo plíce. To společenské podvědomí o tom ale není takové jako třeba ve Skandinávii.

Kolik kardiochirurgických zákroků na srdci nebo na cévách se v České republice ročně dělá? Jak jsme na tom ve srovnání s okolním světem?

Ve srovnání s nejvyspělejší západní Evropou jsme na absolutní rovině. Děláme zhruba tisíc operací na milion obyvatel, což je počet, který se dělá i v západoevropských zemích.

Co se nejčastěji na srdci operuje?

Nejčastější operací, která tvoří asi 75 procent, jsou takzvané aortokoronární bypassy. To jsou operace spojené s ischemickou chorobu srdeční. 

 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: V ČR je dvakrát více čekatelů na srdce než dárců, šanci prodlužuje umělé srdce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.