Trumpův plán o zrušení Obamacare v Senátu neprošel, možná dostal smrtelný úder

Úsilí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zrušení systému zdravotního pojištění bývalé hlavy státu Baracka Obamy utrpělo v pondělí další a možná smrtelný úder. Stalo se tak ve chvíli, když se proti republikánskému návrhu nové reformy postavili další dva senátoři. Trump tak prakticky ztratil šance prosadit svůj záměr v horní komoře Kongresu, přičemž zrušení a náhrada Obamova programu zdravotního pojištění byly jedním z jeho hlavních předvolebních slibů. Republikáni k tomu nemají potřebný počet hlasů, aby reformu zvanou Obamacare bez náhrady odvolali.

Ke dvěma dřívějším republikánským odpůrcům zákona senátorce Susan Collinsové (stát Maine) a senátoru Randu Paulovi (Kentucky) přibyli senátoři Mike Lee (Utah) a Jerry Moran (Kansas). Oba své rozhodnutí oznámili v pondělí v noci na twitteru. Republikáni mají ve stočlenném Senátu 52 křesel a pro schválení reformy je potřeba alespoň 50 hlasů. V případě patu totiž do hlasování může zasáhnout viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu. Proti Trumpově reformě jsou všichni demokraté.

Plán na náhradu Obamacare, který přijala Sněmovna reprezentantů, mezi některými republikánskými senátory čelil kritice. Senátoři proto přišli s vlastním návrhem, který ale také nenašel souhlas všech. Někteří tvrdili, že náhrada reformy je příliš omezená, dalším se naopak nelíbil rozsah škrtů, který by ohrozil financování některých programů pro plánované rodičovství či pro chudé.

Lee tvrdil, že návrh nejde dostatečně daleko, aby se výrazně snížila cena pojištění pro střední třídu, nelíbilo se mu ani zachování přílišné regulace. Moran odmítl s návrhem souhlasit, neboť nerušil veškerou Obamovu reformu, ale jen její části. Zatímco Paul žádal výraznější odklon od zdravotnických programů garantovanch vládou, Collinsová kritizovala škrty v pojistném plánu pro sociálně slabé Medicaid.

„Nyní je bohužel zjevné, že úsilí zrušit a okamžitě nahradit nefunkční Obamacare nebylo úspěšné,“ konstatoval vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Konstatování neúspěchu je tvrdým úderem pro Trumpa i celou Republikánskou stranu, která přes sedm let slibovala, že s reformou zvanou Obamacare zúčtuje, jakmile ovládne Kongres a Bílý dům.

Další postup republikánů je podle agentury AP nejasný. Trump poslal prostřednictvím twitteru vzkaz s návrhem, aby Obamův projekt Kongres okamžitě zrušil a aby začal pracovat na novém návrhu zdravotního pojištění od úplného začátku. Demokraté by se podle něj měli k tomuto úsilí připojit. Návrh podpořil i McConnell, který se prý pokusí prosadit v Senátu zákon o zrušení Obamovy reformy s tím, že bezbolestný přechod na nový systém zajistí dvouleté přechodné období.

Podle agentury AP ale republikáni takový plán sotva přijmou. Před několika měsíci republikánští senátoři podobný návrh odmítli v obavě, že zrušení Obamacare bez okamžité náhrady by vyvolalo chaos. Proti takovému postupu se již nyní vyslovili nejméně tři senátoři, což prakticky znamená konec takové iniciativy.

„Pro odvolání musíme mít náhradu. Chaosu už je tady dost a toto by k tomu ještě více přispělo,“ prohlásila aljašská senátorka Lisa Murkowskiová s tím, že nic takového nepodpoří.

Postoj senátorů v úterý kritizoval předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. „Rádi bychom viděli, že Senát něco dělá,“ řekl Ryan s tím, že již dříve schválený sněmovní návrh byl podle něj nejlepším řešením.

Vlivný republikánský senátor John McCain chce najít východisko ve spolupráci s demokraty. Podobný názor má i vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer. Vyzval republikány, aby „začali od úplného začátku a spolupracovali s demokraty na zákonu, který sníží poplatky, poskytne pojištěncům dlouhodobou stabilitu a zlepší systém zdravotního pojištění“.

Americká média v komentářích Trumpův pokus o novou zdravotní reformu prakticky pohřbila. Podle The New York Times je nový vývoj „signálem o konci“ pokusů Obamovu reformu změnit. Server Politico své zpravodajství uvedl titulkem „Republikánský zákon o zdravotní péči zkolaboval“. List The Washington Post napsal, že odpor proti plánům na zavedení nového systému zdravotního pojištění vnesl do řad republikánů zmatek.

 

 

Zdroj: ČTK

Trumpův plán o zrušení Obamacare v Senátu neprošel, možná dostal smrtelný úder Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.