Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před Trumpem složil přísahu také bývalý guvernér Indiany Mike Pence, kterého Trump pověřil úřadem viceprezidenta. Trump jako 45. prezident USA přísahal na dvě bible - historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a svou rodinnou bibli, kterou před víc než 60 lety dostal darem od své matky.

Trump také před stovkami tisíci přihlížejících přednesl svůj první prezidentský projev. V něm slíbil, že ode dneška bude Amerika na prvním místě. Všechna rozhodnutí, která bude vláda přijímat v oblasti obchodu, daní, imigrace či zahraničních vztahů, bude podle Trumpa dělat ve prospěch Američanů a jejich rodin.

Twitter

Pravidla politiky americké vlády budou jednoduchá: nakupujte u Američanů a najímejte Američany. Spojené státy utratily biliony dolarů v zahraničí, zatímco infrastruktura v USA trpěla, uvedl Trump. Přerozdělování napříč světem navíc připravilo o bohatství střední třídu, dodal. Američanům slíbil, že do země vrátí pracovní místa, která v minulosti firmy přesunuly do zahraničí. Zpět si kromě nich Američané podle něj vezmou i „své hranice“, „svůj blahobyt“ a „své sny“.

Vedle komentářů na adresu domácí politiky zabrousil i na téma zahraničních aktivit. Trump slíbil, že spojí svět v boji proti radikálnímu islámu a v příštích letech zcela vymýtí terorismus z povrchu země. 

U rozlehlé a přísně střežené budovy Kongresu ceremoniál vedle končícího prezidenta Baracka Obamy sledovali žijící američtí exprezidenti, tedy Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton. Všichni tři dávali během loňské volební kampaně vůči kontroverznímu Trumpovi veřejně najevo své výhrady. Přítomna byla Clintonova manželka Hillary, kterou Trump v tvrdě a nepřátelsky vedené volební kampani porazil. Nedostavil se George Bush starší, který v houstonské nemocnici bojuje se zápalem plic.

Mezi pozvanými hosty byli poslanci Sněmovny reprezentantů i Senátu amerického Kongresu. Zhruba 65 poslanců Demokratické strany se ale na protest proti Trumpově chování inaugurace nezúčastnilo, což je mnohými odsuzovaný bojkot, který v moderních dějinách inaugurací nemá obdoby.

Zahraničními hosty byly podle letité tradice jen vedoucí diplomatických misí, žádný státník pozván nebyl.

Trump má mít už dnes na programu několik státnických aktů. Měl by například podle agentury AP oficiálně nominovat členy svého kabinetu, aby o nich mohl hlasovat Senát. Mohl by už také vydat několik exekutivních příkazů, vyplývajících z jeho pravomoci prosadit některá nařízení bez souhlasu Kongresu. Podle Trumpova štábu půjde zatím o nařízení spíše formální.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Trump složil slib, stal se americkým prezidentem Foto: ČTK/AP/Andrew Harnik

reklama

Další články

  1. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

    Společnost ·

    Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.