Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvolební výroky tvrdě kritizovali. Vyčítali mu, že jeho program zbrzdí dynamiku inovací a ohrozí právo Američanů na soukromí. Delegace ze Silicon Valley se ale v New Yorku dočkala vstřícného přijetí.

Jsem tady, chlapci, abych vám pomohl,“ řekl Trump svým hostům. Nechyběla mezi nimi po celém světě známá jména: generální ředitel společnosti Apple Tim Cook, spoluzakladatel společnosti Google Larry Page, generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos nebo Elon Musk, ředitel společnosti Tesla Motors a kosmické firmy SpaceX. Schůzky se zúčastnili i Trumpovi potomci Donald, Eric a Ivanka.

Kdykoli volejte mým lidem nebo přímo mně, to je úplně jedno. Žádné formality nebudou,“ řekl Trump při setkání, které členové jeho štábu označili za „technologický summit“.

Ze Silicon Valley se kritika republikánského kandidáta ozývala během kampaně prakticky nepřetržitě. Firmy, označované za motory amerických inovací, vyčítaly budoucí hlavě státu názory na migraci, na vládní dozor nad tokem informací, na hospodářské vztahy s Čínou. Trump zase tvrdil, že investoři americké technologické firmy přeceňují.

Podle zdrojů agentury Reuters někteří z pozvaných hostů s cestou do Trump Tower váhali. Ředitelé firem Airbnb a Uber pozvání nepřijali. K otevřenému dopisu, který odmítá pomoc Trumpově vládě při údajném špehování Američanů a odsunu migrantů, se už připojilo 600 zaměstnanců technologických firem.

Prezident přesto zařadil Muska a Cooka do poradního sboru, který má Trumpovi tlumočit názory privátního sektoru. Členem sboru je i Travis Kalanick, ředitel společnosti Uber, který místo účasti na středečním setkání s Trumpem zvolil týdenní cestu do Indie.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley Foto: ČTK/AP/Evan Vucci

reklama

Další články

 1. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

 2. Úskalí mladých českých vědců

  ·

  Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

 3. Voda v Praze by mohla opět zdražit

  Byznys ·

  Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.