Trump hodlá zrušit Obamovo omezení těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump plánuje zrušit opatření, které omezuje těžbu uhlí. Jde přitom o krok, který před rokem zavedl bývalý prezident Barack Obama. Na toto nové nařízení čekají netrpělivě těžařské společnosti. Ochránci životního prostředí se na druhé straně staví proti tomu. Nařízení má být součástí nového exekutivního příkazu, které pravděpodobně zruší i další Obamovy snahy o boj proti globálnímu oteplování. S odkazem na nejmenovaného činitele Bílého domu to ve středu uvedla agentura Reuters.

Dekret, který se Trump chystá vydat příští týden, zruší zákaz vydávání nových licencí k těžbě uhlí na pozemcích spravovaných federální vládou. Obama jej zavedl loni v lednu ve snaze omezit emise oxidů uhlíku, které vznikají při spalování uhlí. Dočkal se tehdy rozhněvaných reakcí těžařů, kteří varovali, že kvůli tomu zanikne mnoho pracovních míst.

Trump již před volbami sliboval, že Obamova opatření k podpoře energie z obnovitelných zdrojů nebudou mít po jeho nástupu do úřadu dlouhého trvání. Podle zmíněného činitele chce v dekretu zrušit i další kroky z ambiciózního Obamova plánu, kterým demokratický prezident hodlal docílit splnění amerického závazku z předloňské světové klimatické dohody podepsané v Paříži. Washington se zavázal do roku 2030 snížit emise CO2 o 32 procent oproti hodnotám z roku 2005.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump hodlá zrušit Obamovo omezení těžby uhlí Foto: Andrew Cline / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.