Trh s kryptoměnami zachvátila panika, investoři se poptávají po zlatu

Jeden z největších evropských online dealerů zlata zaznamenal v pondělí pětinásobný nárůst prodeje zlatých mincí. Stalo se tak poté, co se bitcoin společně s ostatními kryptoměnami potýkají s masivními výprodeji. Společnost Coininvest prodala téměř 30 kilogramů zlata v hodnotě 1,2 milionu dolarů (25,2 milionu korun). Agenturu Bloomberg o tom informoval ředitel firmy Daniel Marburger. 

Bitcoin v úterý klesl o 23 procent a ve středu se dokonce dostal pod hranici 10 tisíců dolarů (210 tisíc korun). Trh s digitálními měnami klesl během posledních tří dnů asi o 300 miliard dolarů (6,3 bilionu korun). Do obchodování s kryptoměnami se pustilo velké množství nadšenců, kteří teď čelí masivnímu zemětřesení. Na trhu tak vzniká panika a většina z nich se pustila do výprodejů.

„Včera byl bláznivý den,“ řekl Marburger. „E-maily a telefony nezůstaly klidnými se zákazníky, kteří se ptali na to, jak proměnit kryptoměnu ve zlato,“ dodal Marburger agentuře Bloomberg.

Bitcoin dosáhl na rekordní úroveň loni 18. prosince, když se vyšplhal na 19 511 dolarů (409 731 korun) za bitcoin. Od té doby se propadl o padesát procent. Zlaté mince ve stejném období stouply o 5,8 % a v pondělí dosáhly čtyřměsíčního maxima ve výši 1345 dolarů (28 245 korun).

Za jeden bitcoin si podle Marburgera pořídíte osm jednouncových britských zlatých mincí Britannia. Pro investory, kteří vložili peníze do bitcoinů, jsou rovněž atraktivní i zlaté pruty. Tato investice má s digitální měnou podle Marburgera mnoho společného.

„Obě jsou omezené množstvím, snadno se obchodují a můžete je ukládat decentralizovaně,“ řekl Marburger. „Výhodou zlata je, že nemůžete ztratit žádná hesla, volatilita je mnohem nižší, má udržitelný růst a investici můžete držet ve svých rukou,“ dodal Bloombergu Marburger.

Zbytečná panika? 

Zlatu se ne nadarmo říká bezpečný přístav. Z tohoto pohledu není tato komodita tolik volatilní a investoři se nemusí obávat rapidních propadů jako u kryptoměn. Někdy je ale ovšem i vhodné nenechat se strhnout masou a investici udržet. 

Ředitel firmy Bitpay Sony Singh podle portálu Express.co.uk řekl, že současný propad bitcoinu je „přehnanou reakcí“. Cena bitcoinu tak bude podle jeho slov i nadále růst.  

Singh rovněž sdělil Bloombergu, že pokaždé, když se objeví dobré nebo špatné zprávy, tak má trh s kryptoměnami tendenci přehánět.

„Jde o jednání asijských regulátorů, kteří se pokouší ovládnout nebo možná i zakázat nějaké transakce s kryptoměnami v Koreji,“ řekl Singh.

Obchodování s digitálními měnami již zakázala Čína a k podobnému kroku se podle zpráv z médií chystá rovněž dříve zmiňovaná Jižní Korea.

Podle Singha ale Jihokorejci nehodlají kryptoměny zakázat, ale chystají se je pouze regulovat. V jejich úmyslu je tak zajistit legální způsob obchodování, který by celému trhu podle Singha ve svém důsledku přinesl pozitiva. 

 

 

Zdroj: Bloomberg, Zet

Trh s kryptoměnami zachvátila panika, investoři se poptávají po zlatu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.