Tržby kin loni trhaly rekordy, řetězce uvažují o zdražení vstupného

Kino-byznys v České republice loni dosáhl historicky nejvyšších tržeb. Kina utržila 1,67 miliardy korun od téměř 13 milionů diváků. Podle ředitele distribuční společnosti Falcon Jana Bradáče se však nejedná o novou vlnu návštěvnosti, nýbrž o návrat k číslům ze začátku tisíciletí. Bradáč na rádiu Zet také potvrdil, že se uvažuje o zvýšení cen za vstupenky.

Podle Bradáče chodil podobný počet návštěvníků do kina v první dekádě nového tisíciletí. Po roce 2010 však přišel čtyřletý útlum, který se prolomil až loni. Důvodem návratu diváků do českých kin je podle Bradáče jejich proměna. „Divák se dost proměnil a začal více akceptovat nejnavštěvovanější část filmové nabídky,“ řekl. Tou jsou podle něj rodinné animované filmy a komiksové adaptace.

To ale částečně vyvrací analýza projektu Česko v datech a data Unie filmových distributorů, podle kterých navzdory rostoucím tržbám klesá obliba multikin. Důvodem je mimo jiné to, že se klasická kina naučila specializovat nabídku a často například cílí na umělecké filmy pro náročného diváka, které v komplexech multikin nejsou k vidění. Rostoucí tendenci jednosálových kin na celkové návštěvnosti i na tržbách potvrdil ke konci loňského roku na rádiu Zet i dramaturg Kina Aero Ivo Andrle. Více čtěte zde.

Přesto podle Bradáče multikina uvažují o zdražování cen vstupenek. Konkrétní představu o zdražovacím procesu ale nemá. „Vycházím ze základní ekonomické představy, že pokud je o nějaké zboží zájem, tak jeho cena může růst. Neroste vždy automaticky, ale může růst. Z toho filmy nemohou být nikdy vyjmuty,“ řekl na rádiu Zet.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem distribuční společnosti Falcon Janem Bradáčem si můžete poslechnout v playeru výše. Starší rozhovor s dramaturgem Kina Aero Ivem Andrlem si poslechněte zde.

 

 Zdroj: Zet

 

Tržby kin loni trhaly rekordy, řetězce uvažují o zdražení vstupného Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.