Téměř polovina lidí se zbavuje léků na vlastní pěst, ohrožují tím životní prostředí i zdraví lidí

Lidé ročně vyhodí do komunálního odpadu nebo spláchnou do toalet léky za miliardy korun. Viceprezident České lékarnické komory Aleš Krebs na rádiu Zet řekl, že se o to zaslouží téměř padesátiprocentní podíl populace. Látky se ale mohou dostat do životního prostředí a poškodit jej. V neposlední řadě hrozí i riziko, že se dostanou do potravního řetězce a ohrozí zdraví samotných lidí.

„Možná si lidé neuvědomují, že pomocné a účinné látky v lécích se mohou dostávat do životního prostředí a mohou jej poté i ovlivňovat. Je evidentní, že síť lékáren je v dnešní době poměrně široká. Každý má tedy možnost nepoužité léky zcela bezplatně do jakékoli lékárny vrátit,“ řekl Krebs.

Lékárny pošlou léky k odborné likvidaci, jež zamezí tomu, aby negativním způsobem ovlivnily životní prostředí. V lidském zájmu pak musí být, aby se látky z léků nedostaly do potravního řetězce nebo vody.

Krebs říká, že by si lidé měli minimálně každý půl roku kontrolovat domácí lékárničku. Nejde pouze o kontrolu toho, zdali jsou léky prošlé. Záhodné je si ověřit, zdali je lékárnička umístěna na správném místě, jež prospívá samotným lékům.

„Většina léků by měla být uchovávaná v pokojové teplotě tak, aby léky nebyly někde na slunci, kde se může výrazně urychlit jejich rozklad. To znamená jejich znehodnocení. Nemohou být také ve velkém vlhku a podobně,“ sdělil na rádiu Zet Krebs.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s viceprezidentem České lékarnické komory Alešem Krebsem. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Téměř polovina lidí se zbavuje léků na vlastní pěst, ohrožují tím životní prostředí i zdraví lidí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.