Syrská armáda připravila svými nálety o život 190 civilistů, mezi oběťmi jsou i děti

Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera 190 lidí. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že dnes si nálety vyžádaly životy 45 osob včetně 12 dětí. Od neděle bylo podle jejích zdrojů zraněno přes 850 lidí. Proti útokům na lidi ve východní Ghútě dnes ostře protestoval Dětský fond OSN (UNICEF).

SOHR o obětech v Ghútě informuje průběžně, podle její ranní zprávy si pondělní útoky vyžádaly životy stovky lidí, mezi nimiž bylo 20 dětí. V úterý boje pokračují třetí den.

Syrská armáda od pondělka zprávy o desítkách obětí nekomentovala a syrské státní sdělovací prostředky pouze informují o palbě povstalců z východní Ghúty na Damašek. V pondělí při ní bylo zraněno 15 lidí, v úterý podle agentury SANA jedna osoba přišla o život a šest lidí utrpělo zranění. Palba v úterý podle svědků zesílila a mnoho občanů metropole před ní muselo vyhledat úkryt.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterním prohlášení označilo útoky na východní Ghútu za porušení mezinárodního humanitárního práva. Podle úřadu se při nich „záměrně útočí na obydlené oblasti a civilní infrastrukturu včetně zdravotnické“. Podle Francie padá odpovědnost nejen na syrský režim, ale také na jeho dva spojence, Rusko a Írán.

Muhammad Allúš, jehož opoziční Armáda islámu je hlavní organizací působící ve východní Ghútě, řekl, že syrské jednotky spolu s Íránem a Ruskem páchají holokaust. Vina podle něj ale padá také na OSN, „s ohledem na její lži o ochraně světové bezpečnosti a míru“. Spolupráci Damašku s Ruskem a Íránem Allúš označil za „ďábelské spojenectví, které nemá od konce 2. světové války obdoby“. Allúš také řekl, že „nejšpinavější režim na světě páchá nový holokaust“.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura sdělil, že se z východní Ghúty může stát nový Halab (Aleppo), v narážce na dlouhé a těžké boje o toto severosyrské město.

Syrské vládní jednotky obléhají východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády. V obležení zde žije na 400 000 lidí, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Při pondělním náletu byly zasaženy i čtyři provizorní nemocnice a zničeny některé hlavní přístupové silnice, po nichž se občas podaří dostat do povstalecké enklávy konvoj s humanitární pomocí OSN. Naposledy tam náklad potravin a léků pro 7200 lidí dorazil minulý týden, předtím to bylo loni v listopadu.

UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že mu „došla slova pro popis utrpení dětí v Ghútě a pro vylíčení vlastního rozhořčení“. „Mohou ti, kteří působí toto utrpení, své barbarské činy něčím ospravedlnit?“ táže se organizace.

Zástupce OSN v noci na úterý vyzval k okamžitému zastavení bombardování. „Nedávná eskalace násilí zhoršuje humanitární situaci, která je už tak hrozivá,“ řekl nový koordinátor humanitární pomoci pro Sýrii Panos Mumtzis.

Syrská vláda zintenzivnila boje za znovudobytí východní Ghúty začátkem tohoto měsíce a od té doby při nich zahynulo několik stovek lidí. V uplynulých týdnech syrské vládní jednotky podporované Ruskem zesílily i bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden varoval, že Sýrie se ocitla v jedné z nejnebezpečnějších etap občanské války, která trvá od roku 2011.

 

 

Zdroj: ČTK

Syrská armáda připravila svými nálety o život 190 civilistů, mezi oběťmi jsou i děti Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

reklama

Další články

 1. Polská těžba v pralese porušuje unijní práva

  Společnost ·

  Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to v úterý uvedl jeho generáln…

 2. Koho se budou týkat novinky v dani z příjmu?

  Společnost ·

  V letošním roce opět dochází ke změnám v daních z příjmů fyzických osob. Zvyšují se minimální i průměrné mzdy, které mají vliv na zvýšení odvodů pojistného na sociální…

 3. Škoda zahajuje v Rusku výrobu SUV Kodiaq

  Byznys ·

  Automobilka Škoda Auto zahajuje v Rusku výrobu sportovně užitkového vozu Kodiaq v rámci partnerství koncernu Volkswagen s ruskou automobikou GAZ. Podle serveru gazgrou…

 4. PPF koupí od MTG bulharskou televizi Nova

  Byznys ·

  Investiční skupina PPF se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group. PP…

 5. Skryté ruské tahání za nitky

  Společnost ·

  Rusko ve snaze změnit geopolitický poměr sil využívá stále častěji metodu zástupných operací vedených skrytými spojenci, od nichž se může v případě potřeby distancovat…

 6. Polepšila si ČSSD...?

  Společnost ·

  Klasickým voličům ČSSD nepříliš známý korektní diplomat, který působí podobně nevýrazně jako Bohuslav Sobotka, nebo i medvěd Balú z Kiplingovy Knihy džunglí je podle k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.