„Summit v Rize nepřinesl nic nového. Projekty s Čínou jsou vzdušné zámky,“ říká Palata

O víkendu proběhl v lotyšské Rize summit šestnácti zemí střední a východní Evropy s Čínou. Uskupení 16+1 vzniklo pro to, aby přilákalo čínské investice nejen na západ Evropy. Podle komentátora a novináře Luboše Palaty je však otázkou, do jaké míry se to daří. Zatím se totiž ze slíbených velkých projektů uskutečnila jen hrstka.

„Uskupení bylo vytvořeno zřejmě proto, aby přilákalo čínské investice do trochu opomíjené části Evropy. Čína sice má o Evropu velký zájem. Investuje tu v posledních letech poměrně velké prostředky, které ale investuje do špičkových technologických firem na západě Evropy,“ uvedl Palata.  Úřad české vlády uvedl, že hlavním výstupem summitu by měly být takzvané Rižské směrnice. Ty mají vytyčovat hlavní směry spolupráce v rámci platformy včetně konkrétních projektů na rok 2017.

Palata ovšem o investičních projektech a o celkovém přínosu uskupení 16+1 trochu pochybuje. „Z velkých čínských projektů se toho uskutečnilo velice málo. Tato část Evropy pro Čínu funguje v rámci takzvané nové hedvábné stezky pouze jako jakýsi koridor pro dodávky čínského zboží do Evropy,“ řekl na rádiu Zet. Je tak otazníkem, jak velký přínos to bude pro východoevropské státy mít. V tomto smyslu pak podle Palaty ani už v pořadí pátý summit v Rize nepřinesl žádný nový přelom.

Česká republika je také součástí tohoto uskupení. Největší přínos, které z něj zatím získala, je pak vytvoření tří přímých leteckých linek mezi Čínou a Českou republikou. „To se výrazně projevilo v zájmu čínských turistů o Českou republiku, kdy počet kolem 400 tisíc je velmi vysoký. Vykryl snížený počet ruských turistů,“ uvedl Palata. 

Palata však zároveň upozornil, že poměr čínského zboží, které se do Česka dováží a poměr českého vývozu do Číny je velmi nevyrovnaný. „Je potřeba s Čínou jednat jako rovný s rovným. To, co by Česká republika měla udělat co nejdříve, je uzavřít s Čínou dohodu o ochraně duševního vlatsnictví a ochraně vyspělých technologií. To je to, co Číňané v Evropě a na Západě hledají nejvíce, využívají to pro svoji výrobu, kterou v nějaké formě vozí zpátky,“ dodal.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Summit v Rize nepřinesl nic nového. Projekty s Čínou jsou vzdušné zámky,“ říká Palata Foto: ČTK/ZUMA/Rao Aimin

reklama

Další články

  1. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.