Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí rok po sobě se situace kvůli suchu opakuje. Splavnosti řeky by pomohl jez. Jeho stavba by mohla začít podle posledních informací Ředitelství vodních cest v roce 2022.

Státní plavební správa v Děčíně plavbu nezastavuje, protože plout lze nadále například na raftu. Tuto možnost nabízí třeba děčínská cestovní agentura. Dojet lze do Bad Schandou po vodě a zpět vlakem nebo na kole. Větší lodě by už na řece za stavu, který byl dnes podle vodohospodářů v poledne 146 centimetrů na Střekově v Ústí nad Labem, uvízly.

Poslední nákladní lodě byly k vidění na Labi před dvěma týdny. „Máme plavidla v přístavech v Děčíně, Drážďanech,“ řekl v pátek Lukáš Hradský z plavební společnosti Evropská vodní doprava. „Přesouváme se na řeky, kde je zajištěna celoroční splavnost. Bohužel nás situace v Česku ekonomicky likviduje,“ uvedl Hradský. Přeháňky a občasné bouřky hladinu zvýšit nepomohou. „Krátká sprška, která odteče do Německa, nestačí,“ posteskl si.

Výletním parníkům, které mají nižší ponor, stačila voda ještě do konce minulého týdne. Společnost Labská plavební na svých stránkách nyní informuje, že plavba linky Ústí nad Labem - Děčín - Hřensko se ve dnech 17. a 18. června neuskuteční.

Zájemci o plavbu na Labi se mohou nicméně svézt proti proudu do Litoměřic. Kvůli nízké hladině bude loď vyplouvat z přístavu ve Vaňově.

 

Zdroj: ČTK

Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi Foto: Profimedia.cz: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Ruské letectvo údajně zabilo vůdce IS Bagdádího

    Společnost ·

    Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.