Stabilizace Číny netrvala dlouho, vývoz se propadl o deset procent

Vývoz z Číny se v září meziročně propadl o deset procent a zaostal tak výrazně za očekávání. Dovoz se po srpnovém oživení nečekaně snížil, a to o 1,9 %. Přebytek zahraničního obchodu tak dosahoval 41,99 miliardy dolarů (1,03 bilionu korun). Zpráva zveřejněná ve čtvrtek čínským celním úřadem, naznačuje, že stabilizace druhé největší ekonomiky světa měla možná jen krátké trvání.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali růst dovozu o jedno procento. Vývoz měl podle jejich odhadů klesnout jen o tři procenta a přebytek zahraničního obchodu měl stoupnout na 53 miliard dolarů ze srpnových 52,05 miliardy dolarů.

Obrat v dovozu vyvolává otázku ohledně síly nedávného oživení domácí poptávky, uvedl analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard. „Údaje, které zatím máme, naznačují, že je za to částečně zodpovědný pokles objemu dovozu několika důležitých komodit, včetně železné rudy a mědi,“ prohlásil. „To by mohlo být počátečním signálem, že nedávné oživení ekonomické aktivity ztrácí na síle, ačkoliv bychom měli varovat, že nelze číst příliš mnoho z jediného údaje vzhledem k nestabilitě čísel o obchodu.“

Čínská ekonomika v posledních měsících vykazuje známky stabilizace, podmínky jsou ale nerovnoměrné. Velké průmyslové firmy zvyšují svoji aktivitu a očekávají vyšší zisky, zatímco menší společnosti mají stále problémy. Ekonomický růst země je také stále více závislý na vládních výdajích za infrastrukturu a na rozkvětu bytové výstavby, protože soukromé investice pohasínají a vývoz zůstává slabý.

 

 

Zdroj: ČTK

Stabilizace Číny netrvala dlouho, vývoz se propadl o deset procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

    Společnost ·

    Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.