Úspěch Sarkozyho v získání postu předsedy vlastní strany mu může otevřít cestu k prezidentskému úřadu

Bývalého francouzského pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, kterého v roce 2012 ve funkci vystřídal socialista François Hollande, v sobotu čeká volba nového předsedy strany Svazu pro lidové hnutí (UMP), ve které je jasným favoritem. Podle politologů je to první krok jeho cesty ke znovuzískání prezidentského křesla, stejný postup ho totiž ho vynesl do Elysejského paláce v roce 2007.

Formálně čelí Sarkozy ve volbě předsedy strany dvěma dalším kandidátům. Jsou jimi jeden ze Sarkozyho bývalých ministrů Bruno Le Maire, jenž ve straně zastupuje mladou generaci, a poslanec Hervé Mariton, jenž vyšel ze stínu svými loňskými protesty proti legalizaci homosexuálních sňatků v zemi, což nakonec prosadila vládní levice. Sarkozy se těší ve svém politickém táboře takové oblibě, že jeho zvolení nemůžou ohrozit, tvrdí politologové.

Sarkozy již UMP tři roky řídil a získal více než 85 procent hlasů při volbě do čela svazu v roce 2004. To mu pomohlo se v roce 2007 posadit do prezidentského křesla. „Je možné se vsadit, že tohoto výsledku nyní nedosáhne. Ale i když bude mít 75 procent, lze hovořit o úspěšném návratu. Naopak skóre pod 60 procent by znamenalo nezáviděníhodné vítězství, oslabení Sarkozyho, jak konstatují některé nedávné průzkumy,“ říká  Frédéric Dabi z průzkumného ústavu Ifop.

Sarkozyho ale musí čelit konkurenci uvnitř strany, kterou je bývalý premiér Alain Juppé. Toho obyvatelé v průzkumech nyní označují za svého nejoblíbenějšího politika a nejlepšího pravicového kandidáta pro příští prezidentské volby.

Úspěch Sarkozyho v získání postu předsedy vlastní strany mu může otevřít cestu k prezidentskému úřadu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.