Soul vidí rok 2018 optimisticky, KLDR prý bude chtít jednat s USA

Pchjongjang bude v roce 2018 usilovat o zahájení jednání se Spojenými státy o svém raketovém programu a o alespoň částečné sblížení se Soulem. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení to v úterý uvedlo v nové zprávě, o níž informuje agentura Reuters. Jižní Korea však zároveň hodlá vytvořit specializovaný vojenský útvar, který má čelit jaderné hrozbě KLDR.

„Severní Korea bude bude usilovat o vyjednávání se Spojenými státy, zároveň bude pokračovat ve snaze být uznána jako země de facto disponující jadernými zbraněmi,“ uvedlo ministerstvo pro sjednocení, aniž by svůj závěr podrobněji vysvětlilo.

Američtí diplomaté opakovaně deklarují, že jejich cílem je diplomatické řešení napjaté situace na korejském poloostrově, avšak prezident Donald Trump snahy o navázání rozhovorů označil za ztrátu času. Pchjongjang se podle něj musí vzdát svých jaderných zbraní, aby taková jednání mohla začít.

Minulý týden Rada bezpečnosti OSN jednomyslně rozšířila sankce proti Pchjongjangu v reakci na test mezikontinentální balistické střely z 29. listopadu. Rezoluce RB OSN zakazuje KLDR dovoz průmyslových zařízení, strojů, dopravních prostředků, průmyslových kovů nebo takřka 90 procent rafinovaných ropných produktů.

Severní Korea označila krok za válečný akt a jeho strůjcům pohrozila odplatou. Podle Reuters však o „útočnou rétoriku“ není nouze ani ze strany Bílého domu.

I přes optimistickou novou prognózu se Soul připravuje na možnost eskalace regionálního napětí. Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že přidělí čtyři jednotky novému orgánu pro dohled na politiku Severní Koreje, jehož cílem bude „odrazovat a reagovat na severokorejskou jadernou a raketovou hrozbu“.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Soul vidí rok 2018 optimisticky, KLDR prý bude chtít jednat s USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Lavrov: Rusko může usnadnit kontakty USA a KLDR

  Společnost ·

  Rusko je připraveno všemožně usnadnit přímé jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou. V rozhovoru s agenturou RIA Novosti to řekl ruský ministr zahraničí Sergej L…

 2. E-shopy dnes spouští povánoční výprodeje

  Byznys ·

  Internetové obchody spouští téměř ihned po rozbalení vánočních dárků povánoční výprodeje. Cílí tak na ty, kteří dostali pod stromeček hotovost. Kamenné prodejny se zák…

 3. Zájem turistů o KLDR klesl od června o polovinu

  Společnost ·

  V důsledku zvýšeného napětí kolem KLDR se podnikání cestovních kanceláří vozících turisty do této země od června snížilo o polovinu. V rozhovoru pro server CNN to uved…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.