Sobotka si demisi rozmyslel. Odvolá Babiše

Premiér Bohuslav Sobotka dnes odešle prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Uvedl to dnes na tiskové konferenci zároveň s tím, že demisi vlády nakonec Zemanovi nepodá.

Sobotka nebude podávat demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér. Takový výklad by podle Sobotky nevyřešil příčinu vládní krize, za kterou označil skandály vicepremiéra a ministra financí Babiše. Dnes proto pošle Zemanovi návrh na odvolání Babiše a očekává, že ho Zeman bez odkladu odvolá.

Sobotka řekl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Reakce na Twitteru:

Sobotka řekl, že se dostal do situace, kdy nebylo možné tolerovat setrvání Babiše ve funkci. Proto tento týden navrhl demisi celé vlády k polovině května s tím, že by ji bylo možné znovu sestavit na základě současné koalice, ale už bez ministra financí. „Odešli by sice všichni ministři, byla by to ale podle mne rozumná daň za to, aby byly naplněny principy politické kultury,“ uvedl premiér.

„K mému velkému překvapení začal prezident republiky veřejně interpretovat ústavu zcela v rozporu s ústavními zvyklostmi, zcela v rozporu s ústavní praxí, která tady byla bez výjimky v uplynulých letech v České republice realizována,“ řekl premiér. „Ministr financí, který je reálně zatížen rozsáhlými skandály, by při takovéto interpretaci ze strany prezidenta ve vládě zůstal. Při takovéto interpretaci ústavy by nebyl naplněn smysl toho, proč jsem demisi jako předseda vlády zvažoval,“ dodal Sobotka.

Proto změnil názor a rozhodl se podat Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. Odešle ho ještě dnes. „Věřím, že alespoň v tomto případě bude prezident republiky postupovat v souladu s ústavou České republiky a v souladu s ústavou České republiky ministra bez zbytečného odkladu odvolá,“ řekl.

Prohlášení premiéra přichází poté, co se ve čtvrtek na Pražském hradě dostal do konfliktu s prezidentem Milošem Zemanem. Ten totiž očekával Sobotkovu demisi a nechal k tomu na Pražském hradě připravit sál. Sobotka byl však aranžmá zaskočen a opáčil, že záměr podat demise přišel tlumočit pouze ústně a hlavním důvodem schůze bylo diskutovat o aktuální politické krizi. Zarazilo ho, jak Pražský hrad ke schůzce přistoupil, nebylo to podle něj nutné.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Sobotka si demisi rozmyslel. Odvolá Babiše Foto: ČTK/Doležal Michal

reklama

Další články

 1. Prezidentská kampaň ve Francii končí

  Společnost ·

  Dnešní půlnocí ve Francii skončí kampaň před prezidentskými volbami, které se konají v neděli. V nich se naposledy střetnou centrista a bývalý člen dosluhující sociali…

 2. Babiš podal kvůli nahrávkám trestní oznámení

  Společnost ·

  Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Oznámení již podal na městském státním zast…

 3. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

  Byznys ·

  Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.