Sobotka bude dnes jednat s Macronem

O změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu budou dnes v Salcburku s francouzským prezidentem jednat šéfové vlád Česka, Rakouska a Slovenska. Český premiér Bohuslav Sobotka chce s protějšky mluvit o sbližování výdělků a životní úrovně na západě a východě EU. Minulý týden řekl, že se chystá vyzvat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a rakouského kancléře Christiana Kerna, aby francouzské a rakouské firmy ve svých pobočkách v Česku výrazněji zvyšovaly mzdy.

Staré členské země si na mzdový dumping stěžují. Podle nich mají noví členové EU kvůli lacinější práci výhodu a jejich vysílaní pracovníci ohrožují pracovní místa v bohatších státech. Nové členské země se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně řidičů. Ke sblížení pohledu nových a starých zemí má přispět jednání v takzvaném slavkovském formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska s Francií.

Macron před svým zvolením Francouzům slíbil, že prosadí zpřísnění pravidel vysílání pracovníků. Změny evropské směrnice navrhla loni na jaře Evropská komise. Zpřísnění se týká doby vyslání i pracovních podmínek. Firma by v cizině měla dodržovat místní legislativu a kolektivní smlouvy, aby vyslaní pracovníci nedostávali nižší odměnu. Nárok by měli mít i na všechny příplatky, které se v dané zemi vyplácejí. Stejné podmínky jako místní by museli mít i agenturní pracovníci.

Unijní státy se na směrnici zatím neshodly. Podle zahraničních médií se nyní Macron snaží navázat kontakt s těmi novými členskými zeměmi, které jsou vstřícnější ke spolupráci. Dumping je problém i podle Rakouska. Jeho politici mluví o tom, že příliv levnějších sil z Východu tlačí výši mezd dolů.

Podle českých odborů za mzdový dumping nemohou jen chudší země, ale do střední a východní Evropy ho exportují západní firmy. Ty ve svých pobočkách vyplácejí nižší mzdy než doma. Sobotka chce proto požádat francouzského prezidenta a rakouského kancléře, aby vyzvali firmy ze svých zemí k výraznějšímu zvýšení mezd ve svých pobočkách v Česku.

Sobotka chce podle svého úřadu s novým francouzským prezidentem mluvit i o strategickém partnerství obou zemí, o obranné a bezpečnostní spolupráci či o situaci ve Středomoří a v Libyi. Představí mu i plánované akce ke stému výročí vzniku Československa v příštím roce.

Sobotka bude dnes jednat s Macronem Foto: en.kremlin.ru

reklama

Další články

  1. Škodovka táhne nákup ojetin v Česku

    Byznys ·

    Češi se při koupi ojetin nejčastěji vrací k domácí značce Škoda. Znovu si jí pořídí kolem 46 procent lidí. Následuje Volkswagen se zhruba třetinou loajálních zákazníků…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.