Snapchat chce vstoupit na burzu, tajně požádal o IPO

Americký provozovatel chatovací aplikace Snapchat se chce stát veřejně obchodovanou společností. Společnost tajně podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy žádost o primární nabídku akcií (IPO). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Nabídka by se podle zdrojů mohla uskutečnit v březnu a ohodnotit firmu na 20 až 25 miliard dolarů (503 až 629 miliard Kč). Stala by se tak největším vstupem na burzu ve Spojených státech od roku 2014 a největším vstupem technologické firmy na burzu v USA od roku 2012.

Podle amerického zákona zaměřeného na podnikání začínajících firem mohou firmy s příjmy nižšími než jedna miliarda dolarů tajně požádat o primární nabídku akcií. To jim umožňuje diskrétně otestovat zájem investorů a současně udržet v tajnosti informace o svém finančním stavu.

Snapchat zahájil činnost v roce 2012 jako mobilní aplikace, která umožňuje uživatelům posílat fotografie, které zmizí za několik sekund. Má více než 100 milionů aktivních uživatelů, zhruba 60 procent jich je ve věku 13 až 24 let. To z firmy děla atraktivní cíl pro inzerenty, kteří mají zájem oslovit narozené po roce 2000.

Mluvčí firmy Snapchat odmítl zprávu komentovat.

Firma v září začala sama sebe označovat za výrobce fotoaparátů a představila sluneční brýle s vestavěným fotoaparátem za 130 dolarů. Říká jim Spectacles a k dostání jsou pouze v pop-upových automatech umístěné po celých Spojených státech.

Twitter

Fotoaparát v brýlích je bezdrátově spojen s chytrým telefonem, umožňuje tak posílání fotek a videí na svoji aplikaci. S uvedením brýlí na trh zároveň oznámil změnu jména ze Snapchat na Snap Inc. Přejmenováním chtěl zdůraznit zjevnou snahu společnosti jít nad rámec dočasné chatovací aplikace. Aplikace se ale stále jmenuje Snapchat.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Snapchat chce vstoupit na burzu, tajně požádal o IPO Foto: Flickr.com

reklama

Další články

  1. Škodu Kodiaq si už objednalo přes tisíc Čechů

    Byznys ·

    Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než jeden tisíc Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.