Slovensko plně ovládne ceny plynu. Ficova vláda rozhodla o převzetí Křetínského podílu

Slovenský stát převzal od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) 49procentní podíl ve Slovenském plynárenském priemyslu (SPP), a plně tak ovládl největší plynárenský podnik na Slovensku. Podle serveru pravda.sk tak slovenský stát získá možnost určovat ceny plynu pro odběratele.

EPH si zachová 49procentní podíl v dceřiných společnostech SPP, které se zabývají distribucí plynu, tedy SPP-distribúcia a Eustream. V obou firmách si česká firma udrží i manažerskou kontrolu.

O převzetí podílu v mateřské firmě SPP rozhodla dnes slovenská vláda na návrh ministra hospodářství Tomáše Malatinského. Premiér Robert Fico si od získání úplné kontroly nad firmou slibuje, že se mu podaří snížit ceny energií, což označuje za jednu z priorit svého kabinetu. Slovenský stát při získání kontroly nad SPP převezme od EPH také dluh ve výši 59 milionů eur (1,5 miliardy Kč), což by podle vládních představitelů měla být jediná cena za nabytí akcií plynárenské firmy.

EPH oznámil, že rozhodnutí slovenské vlády o využití práva na převzetí akcií respektuje. „SPP je společností s mimořádnou historií, prestiží a silným tržním postavením. Bylo pro nás ctí, že jsme mohli v této společnosti působit,“ uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský. „Stát náš podíl přebírá za z jeho pohledu velmi atraktivních podmínek. V rámci celkové spolupráce mezi Slovenskou republikou a EPH považujeme za správné, že odpovědnost za tvorbu cen plynu na Slovensku přebírá stát. Naopak v ostatních společnostech skupiny SPP chceme spolupráci se státem dále dlouhodobě rozvíjet,“řekl Křetínský.

EPH získal 49procentní podíl a manažerskou kontrolu v SPP od firem E.ON a GDF Suez letos v lednu. Český holding vyplatil německé a francouzské skupině za jejich podíly celkem 2,6 miliardy eur.

Zdroj: ČTK

Slovensko plně ovládne ceny plynu. Ficova vláda rozhodla o převzetí Křetínského podílu Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Tržby sklokeramického průmyslu rostou

    Byznys ·

    Český sklářský a keramický průmysl zaznamenává po dlouhé krizi růst tržeb. Podle Asociace sklářského a keramického průmyslu v roce 2012 dosáhla výše výnosů …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.